ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 21:22

Çin heyetinden Görmez’e ziyaret

Çin heyetinden Görmeze ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Türk halkının Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlar’a olan ilgisini doğru anlamak lazım” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Türk halkının Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlar’a olan ilgisini doğru anlamak lazım” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Yurtdışı Dostluk Federasyonu Başkanı Zhang Yijiong ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Görmez, Çin Din İşleri Bakanlığı ve Çin İslam Cemiyeti ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokoller sonrasında Çin ile Türkiye arasındaki gelişen iktisadi, sosyal ve kültürel ilişkilerin dünya barışı açısından önemli olduğunu vurguladı. Türk halkının Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlara olan ilgisini de doğru anlamak gerektiğini kaydeden Görmez, “Türk halkının kullandığı dilin babası, Divan- ü Lugati’t Türk’ün yazarı, ilk Türkçe sözlüğü yazan Kaşgarlı Mahmut orada yatıyor. Türk-İslam tarihi ve kültürü açısından önemli olan Kutadgu Bilig Siyasetnamesi’ni yazan Yusuf Has Hacip orada yatıyor. Türk halkı oradaki Müslümanları kendi ataları olarak görüyor. 25 milyon ortak akrabamız var demektir. Bu iki ülke arasındaki zenginliği daha büyük zenginliğe dönüştürmek için büyük fırsattır” dedi.

“MÜSLÜMAN HALKIN TALEPLERİ DİKKATE ALINMALI”

Çin toplumunun birlikte yaşama kültürü konusunda kendi tarihiyle övünebileceğini anlatan Görmez, “Tarihte yaşanan acıları da biliyoruz. Buna rağmen Müslüman halkın taleplerini dikkate alarak bir çalışma yapmak lazım. Polisiye müdahaleler ve inanç özgürlükleri konusunu birbirinden ayırmak gerekir. Türk halkının Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlara olan ilgisini doğru anlamak gerekir” diye konuştu.

Dini eğitim konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını belirten Görmez, “Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu konuda hiçbir önyargımız yoktur. Çin Din İşleri Bakanlığı ve İslam Cemiyeti ile imzaladığımız protokollerde bunun önünü açmıştır” dedi.

Görmez, Müslümanlar kültür ve geleneklerini ne kadar güçlü tutarsa, aşırı fikir ve düşüncelerin oraya girmesinin mümkün olmayacağını kaydetti. Yaklaşık 100 yıl önce Çin Hanedanı’nın talebi üzerine Sultan Abdulhamit’in Hamidiyye Üniversitesi’ni kurduğunu hatırlatan Görmez, “Burada birlikte bir araştırma merkezi kurabiliriz. Çin’in sahip olduğu birlikte yaşama kültürünü, hukukunu çağdaş bir eğitim metoduyla verebiliriz. Çinliler İslam’ı kendi topraklarına ait yerli bir din olarak görüyorlar, İslam buraya savaşlarla değil barışla geldi. İnanıyorum ki kültürel ilişkilerimiz daha iyi boyutlara varacak. Sizin bu ziyaretiniz bunu daha da pekiştirecektir” şeklinde konuştu.

31 EYALETTE 23 MİLYON MÜSLÜMAN

Çin Halk Cumhuriyeti Yurtdışı Dostluk Federasyonu Başkanı Zhang Yijiong ise, Türkiye’ye ilk kez geldiğini belirterek, Çin ile Türkiye arasında uzun yıllara varan bir iletişim tarihi olduğunu kaydetti. Yijiong, “Aramızda bulunan bu dostane ilişkinin iktisattan başlayarak siyaset ve kültürel anlamda gelişmesini istiyoruz. Sincan hakkında yayınlanan olumsuz yaklaşımlar hakkındaki yorumunuz için teşekkürler. Çin’de 31 eyalette 23 milyon Müslüman var. Bütün dinlere mensup insanlar orada uyum içinde yaşıyor. Çin’in kültürel zenginliği Müslüman halkın kattığı kültürle daha da zenginleşiyor” dedi.

Başkan Görmez, Zhang Yijiong’e ziyaret anısına hediye takdim etti.


 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER