ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 12:22

Çin, Cenevre-2 Konferansı programının netleştirilmesini istiyor


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "Cenevre-2 Konferansı'nın ayrıntılı programının en kısa zamanda netleşmesini umuyoruz" dedi.
Günlük olağan basın toplantısında bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine açıklama yapan Sözcü Hua, Suriye sorununun görüşüleceği Cenevre-2 Konferansı'nın ayrıntılı programının en kısa zamanda netleşmesini gerektiğini belirterek, ilgili bölge ülkelerinin konferansa katılımını desteklediklerini vurguladı.
Hua, Cenevre-2'nin planlandığı tarihte yapılması ve etkili sonuçlar alınmasını beklediklerini kaydetti. Pekin yönetiminin Suriye'de somut siyasi çözüm sürecinin en kısa zamanda başlatılmasından yana olduğunu ifade eden Hua, "Suriye halkının huzur ve barış dolu bir hayata kavuşmasını arzuluyoruz" dedi.
- Güney Sudan -
Sözcü, Güney Sudan'da yaşanan olaylara ilişkin ise ülkede istikrarın sürdürülebilmesi ilgili tüm taraflarla birlikte çalışma sözü verdi.
Çin'in Güney Sudan'daki gelişmelerden oldukça endişeli olduğunu belirten Hua, Güney Sudan ile yakın iletişimi sürdürdüklerini kaydetti.
Hua, Çin'in aynı zamanda Güney Sudan'ın komşuları ve Afrika Birliği gibi bölgesel organizasyonlarla da iletişimde olduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER