ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:41

"Çıkar temelli değil, ahlak temelli politika yapıyoruz"

"Çıkar temelli değil, ahlak temelli politika yapıyoruz"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Avrupa Birliği (AB) sürecinde, Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy’nin ambargosuyla karşılaştıklarını belirtti. Soylu, “Biz çıkar temelli bir politika değil, ahlak temelli bir politika ortaya koyuyoruz. Batı’daki gibi politika gütmüyoruz.” dedi.

Süleyman Soylu, Yıldız Teknik Üniversitesi Genç Araştırmacılar Kulübü ve Genç MÜSİAD’ın düzenlediği ‘Yeni Türkiye Vizyonu’ adlı konferansa katıldı. Konferansa, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve üniversite öğrencileri de katıldı.

Konferansta konuşma yapan Soylu, AB süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Soylu, “Türkiye AB’den de AB Müktesebatından da vazgeçmez. Bazen yorgunluklar söz konusu olabilir fakat burada yorgun olan biz değiliz. Tam tersi biz son 10 yıldan beri çok ilerleme kaydettik. Ekonomik anlamda Türkiye olarak da çok iyi noktadayız. Ekonomik açıdan kendini iyi dengelemiş, ancak önemli ölçüde Merkel ve Sarkosy’nin bize koymuş olduğu ambargo ile kısıtlandık. Burada elbette bir soğukluk söz konusu olabilir ama inanç kaybı söz konusu değil. Biz orada olmalıyız, içinde olup anlatmalıyız. Gitmediğin yer senin değildir. O yüzden içinde olup anlatmalıyız. Biz çıkar temelli bir politika değil, ahlak temelli, ahlak zeminli bir politika ortaya koyuyoruz. Dünyanın batıdaki ülkeler gibi değiliz, olmamalıyız. Biz bunun için Suriye’ye ihracat yaparken, şu an yapmamayı göze alıyoruz ama oradaki insanlara kendi gücümüzle bir kardeşlik anlayışını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Avrupa Enerji Komisyonu Başkanının söylediği, Avrupa diz çökecek lafı ile karşı karşıyayız. Bana göre Avrupa kolay kolay çökmez ama netice itibarıyla zayıflayacaktır. Ama vazgeçmemeliyiz. Onların bize, bizim de AB müktesebatına ihtiyacımızı var.” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda Soylu’ya, Yıldız Teknik Üniversitesi Genç Araştırmacılar Kulübü ve Genç MÜSİAD tarafından plaket takdim edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER