ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 12:39

Çifte Minareli Medrese'nin kalıntılarının üzeri kapatıldı

Çifte Minareli Medresenin kalıntılarının üzeri kapatıldı


 Bir yıl önce restorasyondan geçirilen 742 yıllık Sivas Çifte Minareli Medrese'nin Darul Hadis olarak bilinen bazı oda ve eyvanlarına hiç dokunulmadı, hatta üzeri kapatıldı. Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, söz konusu bölümün geçen yıl biten restorasyona dahil olmadığını açıkladı.

1271 yılında inşa edilen Çifte Minareli Medrese'nin zaman içinde bazı bölümleri çeşitli nedenlerle yıkıldı. Sadece minare ve ana giriş kapısı ayakta kaldı. Eser 1939 ve 1962 yıllarındandaki restorasyonun ardından medrese en son 2008’de restorasyona tabi tutuldu ve çalışmalar geçen yıl bitirildi. Yapılan çalışmada kemerler 1 metre 20 santim yükseltilerek, odalar ve eyvanlar ortaya çıkarıldı. Minare ve diğer ayakta kalan kısımlarda da temizleme çalışması yapıldı. Çevre düzenlemesinin ardından restore edilen bölüm cafeterya olarak işletmeye açıldı. Fakat, medresenin bundan 5 yıl öncesine kadar görünür halde bulunan bazı oda ve eyvanları ile kemer kalıntılarının üzeri moloz ve toprakla kapatıldı.

İHALESİ YAPILDI, KEMERLER ÜZERİNDEKİ TOPRAKLAR ALINACAK

Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, restorasyona dâhil edilmeyen sözkonusu kısımda kazı yapılacağını söyledi. Çifte Minareli Medrese’nin yanında Daru'l Hadis diye tabir edilen ayrı bir bölüm olduğunu kaydeden Veral, o alanın Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonuna karıştırılmadığını, ayrı bir kazı yapılacağını, ihalesinin ise gerçekleştirildiğini dile getirdi. Kemerler üzerindeki toprakların alınacağını ve alanın temizleneceğini anlatan Ali Veral, kemerlerin ortaya çıkarılacağını daha sonra ise yeni bir proje hazırlanacağını ifade etti. Veral, Anıtlar Kurulu'nun vereceği karara göre, Çifte Minareli Medrese'de olduğu gibi kemerlerin yükseltilebileceğini ya da kalıntı şeklinde bırakılabileceğini de sözlerine ekledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER