ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 01:11

"Çiftçinin yüzünü ayçiçeği güldürdü"

"Çiftçinin yüzünü ayçiçeği güldürdü"


Merzifon Ziraat Odası Başkanı İsmail Çelik, çiftçilerin ellerindeki soğanı satamayınca soğanları depolarda çürümeye terk ettiğini, şeker pancarında da aradıklarını bulamayan çiftçilerin yüzünü ayçiçeğinin güldürdüğünü söyledi.

Merzifon’da yaklaşık 40 bin dekar alanda soğan ekimi yapıldığını ifade eden Başkan İsmail Çelik, "Üreticiler tonlarca soğanı depolarında çürümeye terk etti." dedi. Başkan Çelik konuşmasının devamında, "Soğan ilçemiz için hakikaten stratejik bir ürün. Kastamonu’nun sarımsağı ne kadar önemli ise Merzifon’un da soğanı o kadar önemli. Üreticinin soğanı elinde kaldı, satamadı. 30 kuruştan soğanı satmak istiyor ama alan yok. İhracat olsaydı çiftçi bu duruma düşmezdi. Muhakkak soğanda ihracat olmalı. Soğan üretimi oldukça zahmetli bir iştir. Soğan ekiminden sökümüne kadar yaklaşık 6 ay boyunca çok sayıda insana ekmek kapısı oluyor. Bir dönümde yaklaşık 20 işçi çalışarak soğandan ekmeğini kazanıyor." diye konuştu.

Soğan üreticilerinin bu yılda hali perişan olduğuna dikkat çeken Çelik, "Çünkü henüz işçilerin parasını dahi ödeyemeyen üreticilerimiz var. Çiftçiler ellerindeki soğanı satamayınca çareyi depolara vurmakta buldu. Depolarda kalan soğanlar ise çürümeye başladı. Böyle giderse depolara vurulan soğanlar yine ırmak kenarlarına dökülecek. Uzmanlar 'kanserden korunmak için soğan ve sarımsak tüketin’ çağrısında bulunuyor. Fakat soğan üreticisi desteklenmiyor. Çiftçimiz bir yıl boyunca verdiği emeğinin karşılığını alamıyor. Ayrıca her yıl bir tarlaya aynı ürün ekilmemeli. Ürün planlaması yapılmalı. Gelecek yıl belki para eder umuduyla ekiliyor. Sonuçta ise bir yıl mahsul oluyor bir yıl olmuyor." ifadelerini kullandı.

Şekerpancarı fiyatlarının da çiftçiye yeterli gelmediğini belirten Ziraat Odası Başkanı İsmail Çelik, hayvancılıkla uğraşan bir çiftçinin pancarın yan ürünlerinden faydalanamadığını kaydetti. Çelik, şöyle devam etti; "Pancar Alım Kampanyası'nda çiftçilerden 16 polarlı pancarın bir tonunun 150 liranın üzerinden alınacağı açıklandı. Merzifon’da pancar sökülmüş durumda. Kota ile ilgili kısıtlama vardı, fakat bu durum çözülerek kota serbest bırakıldı. Ancak açıklanan fiyat çiftçiye yeterli gelmedi. Çiftçi pancarın yan ürünlerinden olan küspeden de faydalanamıyor. Pancarın emeğini çeken bir kişi hayvancılıkla da uğraşıyorsa yan ürünlerden faydalanabilmeli.
Böyle giderse ilerleyen süreçte Amasya Şeker Fabrikası’nın bacasının tütmeyeceğinden endişe ediyorum. Bu şartlar altında şeker pancarının ekilemeyeceğini düşünüyoruz. Babalarımızın kurduğu fabrikanın bacasının tütmeyeceğinden korkuyoruz. Bu fabrika geçmiş yıllarda 6 ay çalışıyordu, şimdi 2 ay çalışıyor. 6 ay boyunca vatandaşa ekmek kapısı oluyordu. Söylemek erken ama bu fabrika ya satılır ya da özelleştirilir. Endişemiz önümüzdeki yıllarda hiç çalışmayacağı. Bu çiftçi böyle şartlarda pancar ekmez."

Çiftçinin yüzünün hasadı tamamlanan ayçiçeği ile güldüğünü vurgulayan Çelik, Soğan ve şekerpancarında umduğunu bulamayan çiftçinin ayçiçeği ile yüzünün güldüğünü, Türkiye’de ve dünyada yemeklik yağ ihtiyacının çok olduğunu, bu ihtiyacı karşılamak içinse ayçiçeği üretimine önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER