ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 16:02

Çiftçilere biçerdöver sertifikaları verildi

Çiftçilere biçerdöver sertifikaları verildi


Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Tarım Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen biçerdöver kursunu tamamlayan 19 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Boğazlıyan Öğretmenevi salonunda düzenlenen törene İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaaddin Özdemir, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İmran Garip, Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, Milli Eğitim Şube Müdür Vekili Mustafa Şimşek ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaaddin Özdemir, yoğun emek ve masrafla yetiştirilen buğday ve arpa ürününün dane dökümüne ve kalite düşüklüğüne meyden vermemesi amacıyla açılan biçerdöver kursunu başarıyla tamamlayanlara sertifikalarının verildiğini söyledi.

Biçerdöverle hububat hasadında dane kaybının nedenlerini çiftçilerin iyi bilmesi gerektiğini kaydeden Özdemir, arpa ve buğday hasadının ehliyeti bulunan tecrübeli operatörlerle yapılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.
Boğazlıyan İlçe Müdürlüğü tarafından 14 iş günü devam eden kursun tamamlandığını belirten Özdemir, "İl Müdürlüğümüzce görevlendirilen 2 Mühendis’in kursta öğretici olarak görev yaptı. Yazılı ve uygulama sınavları sonucu başarılı olan 19 kursiyerimiz belge almaya hak kazandı. Özellikle biçerdöverlerle hasatta dane kaybını en aza indirmenin ilk yolu belgeli ve bilinçli olarak işini yapan biçerdöver operatörüdür. 14 iş günü harcayarak bu belgeyi almaya hak kazanan biçerdöver operatörlerimizden ricam, lütfen sizlere verilen eğitimde belirtilen şartlarda hasat yaparak dane kaybının önüne geçmek ve hepimizin emeği olan hububat üretiminde milli menfaatlerimizi korumaktır." diye konuştu.

Konuşmalardan sonra kursiyerlere belgeleri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaaddin Özdemir ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İmran Garip tarafından verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER