ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 18:10

Çiftçi, tarım ve gıda fuarında buluştu

Çiftçi, tarım ve gıda fuarında buluştu


Akort Fuarcılık tarafından Gaziantep Sanayi Odası (GSO) işbirliğiyle düzenlenen ‘5’inci Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM) ile ‘10’ncu Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı (GAPFOOD)’, açıldı. Yaklaşık 120 firmanın yer aldığı fuara 30 bin ziyaretçi bekleniyor.

    Ortadoğu Fuar Merkezi’nin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Erdal Ata, tarım ve hayvancılık alanında yapılan desteklere değindi. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında ise en yüksek korumanın tarımda ve hayvancılıkta yapıldığını aktaran Ata, “Avrupa, Amerika ülkelerine bakın. Kendi çiftçisini kendi üreticisini korumak için her türlü tedbiri alıyor. Çünkü o sektörlerin insan hayatında vazgeçilmez sektörler olduğunu görüyoruz. Belki otomobil ve bilgisayar olmadan hayatımızı idame ettirebiliriz ama gıda olmadan hayatımızı idame ettirme şansımız yok.” ifadelerini kullandı.

    GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da Gaziantep'in ekonomik yapısıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dünyaya açılan kapısı olduğunu kaydetti. Topçuoğlu, Ortadoğu, AB ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihracatı yapıldığını dile getirerek, hububat, bakliyat ve tarımsal sanayi ürünleri ihracatının 2013 yılında 1 milyar 580 milyon dolara ulaştığını belirtti.

    AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de tarımda 2023 vizyonu hedefleri hakkında konuştu. Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya da fuarın önemine dikkat çekerek Gaziantep'in yanı sıra Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kocaeli, Mersin, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa ve Trabzon'dan katılımın olduğu fuarda 120 firma tarafından stant açıldığını kaydetti.

    Konuşmaların ardından, fuar açılışı gerçekleştirilerek stantlar ziyaret edildi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER