ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 12:29

"Çift dilli eğitim hayata geçirilebilir


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye’de çift dilli eğitimin olabileceğini söyledi. Avcı, “Türkiye, Osmanlı döneminde yaptığı gibi bugün de çift dilli eğitim modelini çağdaş ve özgün bir uyarlama ile hayata geçirebilir.” dedi.

        Gürkan Avcı, DES Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından düzenlenen 'Türkiye’de Tek Dillileştirme Politikaları ve Çift Dilli Eğitim Modeline Bakış’ konulu toplantıda konuştu.

        Avcı, konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu'nun eğitimde çok dilli modeli başarıyla uyguladığını belirtti. Avcı, “Osmanlı döneminde devlet yerel dillere hoşgörü ile yaklaşmış, resmî yazışmalarda ve gözde eğitim kurumlarında ve mekteplerde Türkçeyi, medreselerde ise Arapçayı kullanmıştır. Diğer bölgelerindeki medreselerde eğitim dillerine sınırlama getirilmemiş, Arapça ve Türkçenin yanında Kürtçe gibi yerel diller de eğitim dili olarak kullanılmıştır. Kürtçe yahut diğer yerel diller resmî dairelerde, camide, tekkede serbestçe konuşulmuş, dinî ve edebî eserler bile hazırlanıp basılmıştır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER