ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2013 Cuma 21:59

Çiçek: Teklif hukuken geçerli, tüm imzalar çekilmeden teklif düşmez


Meclis Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin özlük haklarına ilişkin yasa teklifinden imzaların geri çekilmesiyle ilgili teklifin hukuken geçerli olduğunu söyledi. Tüm imzalar çekilmeden teklifin düşmeyeceğine dikkat çeken Çiçek, kararı Meclisin vereceğini vurguladı.

Dünya Danıştaylar Birliği Başkanı ve Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Danıştayın 145'inci Kuruluş Yıldönümü sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) resepsiyon verdi. Resepsiyona katılan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Milletvekillerinin özlük haklarına ilişkin yasa teklifinde imzası bulunan 4 partiden 3'ünün imzasını geri çekmesiyle ilgili bir soruya Çiçek, teklifi partilerin grup başkanvekillerinin verdiğini ve başkanvekillerinin siyasi partilerin genel başkanlarını temsil ettiğini hatırlattı. Geri çekilme dilekçesinde gerekçe yazılmadığını kaydetti.

Teklifin hukuken geçerli olduğunu ve kararı Meclisin vereceğini belirten Çiçek, tüm imzaların çekilmeden teklifin düşmeyeceğine dikkat çekti. Komisyonda tüm partilerin bu teklifi destekler konuşmalar yaptıklarını hatırlatan Çiçek, "Şimdi ne oldu da çektiler? Demek ki teklifin içeriği ile ilgili değil, herhalde kendileri açıklarlar." ifadelerini kullandı.

Yargıtay'ın CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner hakkında verdiği zorla getirilme kararıyla ilgili bir soruya ise Çiçek, konuya ilişkin Meclise gelmiş bir talep bulunmadığını ifade etti. Cihaner'in Ceza Muhakemesi Kanunu uygulamasını çok iyi bilen birisi olduğunu belirten Çiçek, başsavcılık görevinden geldiğini ve ne değerlendirme yaptığını bilmediğini kaydetti.

Şu ana kadar gelmiş herhangi bir talep, tebligat, evrak olmadığını anlatan Çiçek, "Nedir, ne değildir onu önümüze geldiğinde, biz yasalara bakarız. Bu konu ilk defa olmuyor, geçmiş uygulamalar var. Onlara bakarak da bir karar veririz. Temenni ederiz iş sizin bizim sıkça uğraşacağımız bir konu olmaktan çıkar." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER