ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2013 Cuma 23:03

Çiçek: "Teklif henüz düşmedi"

Çiçek: "Teklif henüz düşmedi"

Vekillere ayrıcalıklar içeren yasa teklifiyle ilgili, üç partinin imzalarını geri çekmesinin ardından açıklama yapan Cemil Çiçek, "teklif düşmedi" dedi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi'nden muhalefet partilerinin imzasını çekmesine ilişkin "Teklif hukuken geçerlidir. Bundan sonrasında Meclis, kendisi karar verir. Teklif düşmüş olmuyor" dedi.
    
Çiçek, Danıştayın 145. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
TBMM Üyeliği Kanun Teklifi ve CHP, MHP ve BDP'nin teklifteki imzalarını çekmelerine ilişkin soru üzerine Çiçek, teklifte dört siyasi partinin grup başkanvekillerinin imzasının bulunduğunu hatırlattı. Parlamento hukukunda grup başkanvekillerinin partilerin genel başkanlarının parlamentodaki temsilcileri olduğunu belirten Çiçek, "Dolayısıyla bir teklif sadece grup başkanvekillerinin şahsi imzasıyla değil, partilerin de benimsediği bir teklif olarak Meclis Başkanlığına verilmiş olması gerekir. Nitekim, görüşmeler sırasında da kimsenin teklife itirazı olmamıştır" diye konuştu.
    
Teklifin, milletvekillerine maaş artışı getirmediğini dile getiren Çiçek, ayrı ayrı yasalarda mevcut olan hükümleri bir araya topladığını söyledi. Birçok kesimin özel yasaları olduğuna işaret eden Çiçek, milletvekillerinin statüsüyle ilgili de yaşanan sıkıntılara dikkati çekti.
    
Çiçek, yasanın bu konuda bir düzenleme getirdiğini vurguladı.
    
"İMZANIN NEDEN ÇEKİLDİĞİYLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YOK"

Partilerin gönderdiği yazılarda imzalarını neden çektiklerine dair bir ifade olmadığını aktaran Çiçek, "(Biz sadece imzamızı çekiyoruz) diyorlar. Belli ki teklifin içeriğiyle ilgili bir konu değil" değerlendirmesinde bulundu.

SİYASİ BİR MANEVRA MI?
    
Çiçek, "Siyasi bir manevra olabilir mi" sorusuna da "Bu işleri bilemem. Çünkü biraz niyetle alakalı ama bana gelen yazıda, dün neden imza attık, bugün neden imzamızı çektik. Neden imzanın çekildiğiyle ilgili bir açıklama olmadığına göre, herhalde kamuoyuna kendileri bir bilgilendirme yapacaklar" karşılığını verdi.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Çiçek, şunları söyledi:
    
"Şimdi bu çekilmek için tek başına yetiyor mu bilmiyorum, ama AK Parti, siz söylüyorsunuz ki 'biz bu imzamızın arkasındayız' diyor. Bunu söyleyen de parti sözcüsü. Dolayısıyla ortada bir yanlış anlama olabilir. İçeriğine bakmak lazım. Bu tür açıklamalar üzerinden değerlendirme yapmak yerine, içeriğinde ne var, o teklif partilerin benimsemeyeceği bir teklif mi, bilmeden altına imza konulmuş bir teklif mi- Ama ben dünkü Plan Bütçe Komisyonundaki konuşmalara baktığımda ve imza koyanların sıfatlarına baktığımda birlikte karar verilmiş bir teklif olarak görüyorum."

"TEKLİF HUKUKEN GEÇERLİ"
    
Teklife ilişkin bundan sonraki sürecin ne olacağı sorusunu da yanıtlayan Çiçek, "Teklif hukuken geçerlidir. Bundan sonrasında Meclis, kendisi karar verir. Teklif düşmüş olmuyor. Hukuken bu teklif varlığını sürdürüyor. Komisyondan geçmiş bir tekliftir. Genel Kurula inmiş oluyor" dedi.
    
Çiçek, teklifin düşmüş sayılması için ne olması gerektiği yönündeki soruya karşılık olarak da "Düşmesi için diğer imza koyanların da imzasını çekmesi gerekiyor. Şu an için böyle bir durum yok" ifadesini kullandı.
    
"Dört partinin hiçbir konuda uzlaşamazken, bu teklif konusunda uzlaşmalarına" yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine Çiçek, bunların polemik konusu olduğunu, partilerin başka birçok konuda daha uzlaştığını söyledi.
    
Parlamentoda üyesi bulunan dört partinin uzlaşmasıyla çok sayıda kanunun hayata geçirildiğini hatırlatan Çiçek, eleştirenlerin Meclis çalışmalarını iyi takip etmeleri gerektiğini bildirdi.
    
Çiçek, yeni anayasa yapım sürecindeki son gelişmelere ilişkin de "Karmaşaların hepsinin izahını bana soracaksanız ben bu işin içinden zor çıkarım. Ben bugün görüşmelerde bulunmadığım için sizin karmaşa dediğiniz nedir onu bilmiyorum. Bende böyle bilmediğim bir konuda ileri geri laf ederek, yeni bir karmaşaya sebep vermeyeyim" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER