ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2014 Cuma 15:48

Çiçek AP’nin kararını kınadı

Çiçek APnin kararını kınadı

KKTC’nin 31’inci yıldönümü kutlamaların katılmak için KKTC’ye giden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve beraberlerindeki heyeti KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ağırladı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, KKTC’nin 31’inci kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak için gittiği Lefkoşa’da, “Avrupa Parlamentosu’nun kararını kınıyorum. Kıbrıs ihtilafı halen çözülemediyse böyle adil olmayan tutumların da etkisi var” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu ve uluslararası kuruluşlarda farkındalığını artırmayı hedeflediklerini ve daha güçlü bir KKTC için çalışmalara destek vereceklerini söyledi. Anavatan Türkiye olarak KKTC’nin 31. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Çiçek, KKTC’nin kurulmasında emeği geçen tüm siyasi partilerle, mücahitleri ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı saygıyla andıklarını söyledi. Çiçek, 1974 Barış Harekatı’nın yapılmasında ve Kıbrıslı Türklerin verdiği mücadelede TBMM’nin de katkısı olduğunu belirterek, böyle bir meclisin başkanı olmaktan iftihar ettiğini belirtti.

Devam eden barış sürecinde Rum tarafının çözüme çok yakın olmadığının anlaşıldığını dile getiren Çiçek, Rum tarafının 2004’teki referandumda çözüm planına “hayır” dediğini hatırlattı ve “Türk tarafının buna destek vermesine rağmen onlar yan çizdi. O günden bugüne müzakere yapıyor gibi davranıyorlar fakat ayaklarını kaldırıp gene aynı yere basıyorlar” dedi. Çiçek, Türkiye’nin barış olsun ya da olmasın birlikte çalışarak daha güçlü bir KKTC yaratmak çabasının süreceğini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs konusundaki kararını da değerlendiren Çiçek, “Avrupa Parlamentosu kararını kınıyorum. AB kendi işine baksın. Tutumları adil değil, Kıbrıs ithilafı bugüne kadar çözülmediyse bunda onların da katkıları var” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk halkının Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesine destek verdiğini, adadaki bir çözümü desteklediklerini söyledi. Kıbrıs Türk halkının samimi iradesini ortaya koyduğunu, Kıbrıs Türk tarafının 2004 referandumunda ‘evet’ demesinin de bunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER