ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:29

CHP’lilerden AK Partili vekile 'engelli' protestosu


Cumhuriyet Halk Partililer (CHP), AK Parti Tekirdağ milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un engellilerle ilgili yaptığı konuşmanın rencide edici olduğunu ifade ederek Galatasaray Meydanı'nda Akbulut’u protesto etti. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Akbulut'u kınadıklarını söyledi.

Çerkezköy’de bir açılış töreninde konuşma yapan AK Parti Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, 2005 yılında AK Parti hükümetinin engellilere yönelik yasalar çıkardığını belirterek, “Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Ama hükümetimizin 2005 yılında çıkardığı yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bazıları ‘eskiden evimizdeki engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık’ diyordu. Şimdi ‘aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz’ diyorlar. İşte zihniyet değişikliği bu.” demişti.

Yapılan açıklamanın rencide edici olduğunu belirten CHP’liler, Galatasaray Meydanı’nda eylem yaptı. ‘Adam olmaya geldik’, ‘Vekil olamazsın demedik’ yazılı pankart taşıyan CHP’lilere bazı engelliler de destek verdi.

Akbulut’un yaptığı açıklamayı kınadıklarını dile getiren CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Akbulut’un yaptığı açıklama sebebiyle tüm engellileri karşısına aldığını belirtti.

Ziyaeddin Akbulut’un sözlerini skandal olarak nitelendiren kendisi de engelli olan CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Sinan Karahan, herkes gibi eşit olarak yaşamak ve üretime katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER