ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 12:38

CHP’liler Mısır’daki darbeyi protesto etti


Cumhuriyet Halk Partililer (CHP), Mısır’da yapılan askeri darbeyi protesto etti. Seçilmiş iktidarın silah zoruyla değiştirilmesine karşı olduklarını belirten CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, “Darbelere direnecek bir CHP var. Tankların önüne ilk çıkacak olanlar CHP’lilerdir. Mısır ordusunun derhal kışlasına geri çekilmesini talep ediyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve diğer partililer Mısır’daki darbeye tepki göstermek için Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Grup adına açıklama yapan Oğuz Kaan Salıcı, tüm dünyanın gözü önünde bir trajedi yaşandığını belirtti. Mısır’da yaşananların açık ve net bir şekilde darbe olduğunu ifade eden Salıcı, “Bu darbeyi açık bir şekilde ifade etmekten kimsenin kaçınmaması gerekir. Darbelere maruz kalmış, yöneticileri tutuklanmış, varlıklarına el konulmuş, darbelere zemin hazırlayanların çektiği tetik sonucu üyeleri öldürülmüş bir siyasi partiyiz. Üyeleri işkenceden geçirilmiş bir partinin mensupları olarak darbelerin ne kadar yıkıcı olduğun bilen siyasileriz. CHP olarak, ülkemiz de dahil olmak üzere, dünyanın neresinde olursa olsun, seçilmiş iktidarların silah zoruyla değiştirilmesine karşıyız.” diye konuştu.

'BU ÜLKEDE TANKLARIN ÖNÜNE İLK ÇIKACAK OLANLAR CHP'LİLERDİR'

“Mısır ile ülkemiz arasında iktidarla ilgili yapay benzerlikler kurularak, korkuya ve endişeye kapılanlar müsterih olsunlar.” diyen Salıcı, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği üzere bu ülkede darbelere direnecek bir CHP var. Tankların önüne ilk çıkacak olanlar CHP’lilerdir. Mısır’da halkın seçtiği bir yönetimin silah zoruyla devrilmesi, yöneticilerinin tutuklanmasını, meydanları dolduran geniş halk kitlelerine yapılan katliamları bir kez daha kınıyoruz. Keskin nişancıların meydanları kan gölüne çevirmesini asla kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Salıcı şöyle devam etti: “Mısır ordusu halkın iradesini yok sayan tavrından, Mısırlı siyasetçiler de hangi çoğunlukla sandıktan çıkarlarsa çıksınlar kendilerine oy vermeyen kitlelerin duyarlılıklarını ve haklarını yok sayan tavırlarından vazgeçmeliler. Mısır’daki darbeyi kınıyor,daha fazla kana ve gözyaşına yol açmadan Mısır ordusunun derhal kışlasına geri dönmesini, demokrasinin yeniden tesis edilmesini talep ediyoruz. Tüm bunların yanında görevlerini yaparken, başta TRT muhabiri olmak üzer tüm basın mensuplarının salıverilmesini istiyoruz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER