ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 15:21

CHP’li vekillerden TGB’ye destek


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Özgündüz ve Mahmut Tanal, polisin operasyon yaptığı TGB'ye destek verdi. Polisin arama yaptığı TGB Başkanı Çağdaş Cengiz'in evine gelen Mahmut Tanal, "Cengiz’in evinde bulunan malzeme benim evimde de var. CHP olarak biz de Pazartesi günü Silivri'de olacağız.” dedi.

Terörle mücadele polisleri, Beyoğlu Tophane Çukurcuma'da bulunan TGB binasına sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Emniyet ekipleri, aynı zamanda pek çok yere baskın yaptı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi de geniş güvenlik önlemi aldı. Yapılan aramalarda çok sayıda bilgi ve belgenin yanı sıra bilgisayar harddiskleri ile server sistemine el konuldu. Pazartesi günü Ergenekon davasının protesto edilmesi için hazırlanan çok sayıda pankart da arama yapılan yerlerde bulundu.

Güvenlik güçlerinin arama yaptığı yerler arasında TGB Başkanı Çağdaş Cengiz’in Beyoğlu'ndaki evi de yer aldı. Aramanın yapıldığı sırada CHP milletvekilleri Ali Özgündüz ve ve Mahmut Tanal eve geldi. Polisin aramayı bitirmek üzere olduğunu ifade eden Ali Özgündüz, “Evdeki dijital veriler aranıyor. Çağdaş Cengiz’ın gözaltı kararı var. Tutanak tamamlandıktan sonra emniyete götürülecek. Bazı usulsüzlükler var. Avukat arkadaşlar işlemin usulsüz olduğunu söyledi.” iddiasında bulundu..

Suçlamanın ‘Yargı görevini yapmayı engelleme’, ‘Suç işlemeye tahrik’ ve ‘Devlet otoritesini yıpratmak’ olduğunu belirten Tanal, “Çağdaş bunu nasıl tek başına yapabilecek? Arama kararında çok muğlak ifadeler var. Evde bulunan baret ve deniz gözlüğü bunlar suç unsuru olarak kabul ediliyor.” diye konuştu.

‘CHP OLARAK BİZ DE SİLİVRİDEYİZ’

Polisleri kendi evinde de arama yapmaya davet eden Tanal, “Çağdaş’ın evinde bulunan broşür, kart, kitap, kask ve gözlük. Bunlar benim evimde de var. Olaylara böyle bakarsak, bu toplumun hepsi suçlu olur. Hukuk dışına çıkmış olan bir karardır. Bu tip hukuk dışı kararlar olmamalı. Gezi olaylarında ölen Abdullah Cömert’in fotoğrafı bile suç aleti olmuş. Böyle devam ederse Gezi’nin etkisi büyür. CHP olarak biz Silivri’de olacağız. Artık sokaklara faşizm inmiştir.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER