ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:51

CHP'li Tanal'a red üstüne red


Uludere olayıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki şikayeti üzerine takipsizlik kararı verilen ve buna itirazı da reddedilen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, itirazın reddine ilişkin kararın kaldırılması için kanun yararına bozma başvurusunda bulundu.
     Tanal, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilmek üzere verdiği dilekçede, Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili 18 Mayıs'ta suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.
     Suç duyuru üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın takipsizlik kararı verdiğini, buna ilişkin itirazının da Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddediliğini bildiren Tanal, ''Karar, temyiz incelemesinden geçmeden kesinleşmiştir. Verilen bu karar hukuka aykırıdır. Temyiz yoluna gidilmeden kesinleşen karar için Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 309. maddesi gereği, kanun yararına bozulması yoluna başvuru zorunluluğu doğmuştur'' ifadelerini kullandı.
    
     -Tanal'ın şikayeti-
    
     Tanal, Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili olay Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, sorumluluğu olanların cezalandırılmasını talep etmişti.
     Şikayette, ''Ortasu Köyü'nde 'vur' emri veren tüm askeri ve sivil yetkililer'', ''emri uygulayan askeri personel'', ''bombalama için istihbarat sağlayanlar'', ''köylüleri bekleterek toplu katliama zemin hazırlayan askeri personel'' ve Gülyazı Alay Komutan Vekili Albay Hüseyin Onur Güney'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve ''istihbaratı kabul eden ABD'li yetkililer'' şüpheli olarak gösterilmişti.
     Başsavcılık, soruşturma sonucunda, Gül ve Erdoğan yönünden evrakı ayırarak, takipsizlik kararı vermişti. Kararda, ''Başsavcılığın, Gül ve Erdoğan hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi bulunmadığı'' belirtilmişti.
     Diğer şüphelilere ilişkin evrak ise Memur Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderilmişti.
     Tanal, bunun üzerine Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, takipsizlik kararının kaldırılması için itirazda bulunmuştu.
     Mahkeme ise itirazı, başsavcılığın kararı usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle reddetmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER