ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:42

CHP’li Oran, TBMM’ye Gürses’in ölümünü sordu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, sanatçı Müslüm Gürses’in ölümündeki şüphelerin aydınlatılması için Sağlık Bakanı'nın cevaplaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

CHP’li Oran, İbrahim Tatlıses'in Gürses için söylediği kamuoyuna yansıyan 'Senaryo hastanenin aynen planladığı gibi gitti. Baba zaten bir hafta önce vefat etmişti.' sözlerini hatırlattı.
Oran, TBMM Başkanlığı’na şu soruları yöneltti:
“İbrahim Tatlıses’in size ilettiği bilgiler tarafınızca incelenmiş midir, gerekli müdahale yapılmış mıdır, Müslüm Gürses’in sağlık durumu hakkındaki bilgilerin doğru iletilip iletilmediği kontrol edilmiş midir? Hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses’in beyin ölümü hangi tarihte gerçekleşmiş ve hangi tarih/saatte hasta ex olmuştur? İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses’in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır, bu testlerin sonuçları nelerdir? Ameliyat öncesinde hastanın risk analizine göre yapılması gereken gerekli tetkiklerin tamamı yapılmış mıdır, bu tetkikler sonucunda hastanın ameliyat koşullarına sahip olduğu yönünde bulgular ortaya çıkmış mıdır? Hastanenin ilgili yoğun bakım bölümü hijyen standartlarını taşımakta mıdır, hastanın yoğun bakımda hijyen yetersizliği sebebiyle bir mikrop kapıp kapmadığı, burada hastanenin ihmal, kusur veya sorumluluğu olup olmadığı hakkında herhangi bir idari veya adli inceleme başlatılmış mıdır? Müslüm Gürses’in ameliyatına giren heyet kimlerden oluşmaktadır ve bu heyet üyeleri arasında daha önce mesleki ihmali ve kusuru dolayısıyla soruşturma geçirerek idari, adli veya meslek organları tarafından bir cezaya çarptırılmış kişiler bulunmakta mıdır? Türk Tabipleri Birliği ve Yüksek Sağlık Şurası’ndan ceza alan bu doktorların isimleri ve cezaya yol açan tıbbi vakalar hangileridir?” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER