ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:29

CHP'li Kart: Hukuk kuralları içinde, kararın açıklaması yoktur


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Yargıtay’ın Balyoz kararının oy birliğiyle verilmiş olmasını hukuk anlayışı içinde açıklayamadığını söyledi. Kart, "Burada yargısal bir yaklaşımın ötesinde tamamen gündeme yönelik olarak bir yaklaşımın hakim olduğunu görüyoruz. Yargıtay kendi kararına inandırıcılık yapmak gibi bir yaklaşımın içinde." görüşünü savundu.

Yargıtay’ın Balyoz Darbe Planı davasına ilişkin aldığı karara tepkiler sürüyor. Davayı izleyen CHP’li kart, kararın ardından Yargıtay önünde kararla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Dosyanın nitelikli bir dosya olduğunu ve 361 sanığın bulunduğunu ifade eden Kart, "4’lü 5’li suç yapılanmalarının olduğu, kararın oy birliğiyle verilmiş olmasını, ben bunun açıklamasını yapamıyorum. Hukuk kuralları içinde, hukuk anlayışım içinde, hukuk mantalitem içinde bunun açıklamasını yapamıyorum." dedi.

Bu kararın yine içtihat anlayışı içinde ceza kurul boyutu olduğunu belirten Kart, ama Yargıtay yapılanması içinde, Danıştay yapılanması içinde, genel kurullardan da hukuka uygun bir sonucun çıkmasını beklenemeyeceğini aktardı.

Hukuk kurarları içinde kararın açıklamasının olmadığını kaydeden Kart, "Burada yargısal bir yaklaşımın ötesinde tamamen gündeme yönelik olarak bir yaklaşımın hakim olduğunu görüyoruz. Yargıtay kendi kararına inandırıcılık yapmak gibi bir yaklaşımın içinde." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER