ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:16

CHP'li Güler’e tazminat davası açıldı

CHPli Gülere tazminat davası açıldı

Bitlisli vatandaş, CHP İzmir Milletvekili Güler’e, ırkçı söylemleri gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı.


Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir vatandaş, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’e, 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit gördüremezsiniz' şeklindeki sözleri dolayısıyla 1 liralık manevi tazminat davası açtı. Fersende Esen isimli vatandaş, "Bu ırkçı sözleri sarf eden, aciz insanın bu kadarla cezalandırılmasını istedim." dedi.

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Kuruyaka köyünde yaşayan Fersende Esen isimli vatandaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nde CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'e 1 liralık manevi tazminat davası açtı. Güler’in yapmış olduğu ırkçı konuşmanın kendisini oldukça üzdüğünü açıklayan Fersende Esen, şunları söyledi: "Mecliste o günkü konuşmaları Van’da hastanede izledim. Yapılan konuşma çok ağrıma gitti. Bizler yüz yıllardır bu topraklarda, tek bayrak, tek vatan için mücadele etmiş bir milletiz. Ben ve sülalem Kürt’tür, milletvekilinin 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz' söylemi karşısında şaşkınlığımı anlatamam. Benim 5 çocuğum bu vatan için askerlik yaptı. Ben 1974 Kıbrıs harbinde Adana’da askerlik görevimi yaparken, Kıbrıs'ta savaşan asker kardeşlerimize gemilerle erzak götürürdük. Ben devletimi inanıyorum ki CHP milletvekilinden çok sevmekteyim. Bugün Allah göstermesin savaş olsa vatanım için seve seve koşarak giderim."

CHP İzmir Milletvekilinin mecliste sarf ettiği sözler yüzünden mahkemeye verdiğini sözlerine ekleyen Esen, "Birgül Ayman Güler’in mecliste sarf ettiği sözler bir insan, Müslüman ve Kürt evladı olarak çok zoruma gitti. Bugün ilçemiz adliyesine giderek bahse konu milletvekiline 1 liralık tazminat davası açtım. Neden 1 lira derseniz, ben para pul peşinde değilim. Bu ırkçı sözleri sarf eden kendisinden aciz insanın bu kadarla cezalandırılmasını istedim. Mahkemeye verdiğim Birgül Ayman Güler’i sarf ettiği sözlerden dolayı da esefle kınıyorum." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER