ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:37

CHP’li belediye, baraj havzasındaki yıkılacak binaya tadilat ruhsatı verdi


İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Tahtalı Barajı Koruma Havzası'nda bulunan ve yıkım kararı alınan binaya, CHP’li belediye tarafından iç tadilat ruhsatı verildi. Özel okul yapılmak istendiği öğrenilen binaya, Gaziemir Belediyesi tarafından önce yıkım kararı verildi. Belediye, bir süre sonra aynı bina hakkında iç tadilat ruhsatı çıkardı.

Gaziemir Belediyesi, daha önce bir giyim firmasına ait olan ve koruma havzası içinde bulunmasından dolayı yalnızca depo olarak kullanılmasına izin verilen binanın sahiplerine, yapının projeye uygun hale getirilmesi için geçen nisanda bir ay süre vermişti. Gerekli düzenlemeyi yapmayan firmaya, İmar Kanunu'nun 42. maddesi uyarınca para cezası kesildi ve yapı mühürlendi. Belediye, mührün kırılarak binanın içinde inşaata devam edilmesi üzerine İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre yıkılmasına karar verdi. Firma, bu yaptırımların iptali talebiyle İzmir İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Süreç devam ederken belediye, bu defa İZSU Genel Müdürlüğü'nün aksi yönde raporu olmasına rağmen iç tadilat ruhsatı verdi.

'YAPILAN İŞ, KANUN TANIMAZLIK'

Durumu değerlendiren AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sabır Telingün, yapılan işin kanun tanımazlık olduğunu söyledi: “Havzada arazisi bulunanlar da yapılan çalışmanın iç tadilat olmadığını ve yeni bir inşaatın sürmekte olduğunu biliyor. Süreci yakından takip ediyoruz. Bu iş, Türkiye'nin gündemine oturması gereken bir iş. Bu binayı yıkıp okul açmak için çaba içindeler, Gaziemir Belediyesi burayı önce mühürledi ama sözde mühürledi. Adamlar bu süreçte binayı tamamladı zaten. Gaziemir Belediyesi, önce yıkım kararı aldı ama sonradan binayı yıkmadığı gibi bir de iç tadilat ruhsatı verdi. İZSU'nun olumsuz raporuna rağmen bu yapıldı. Bu, kanun tanımazlıktır. Konu, belediye meclisinde gündeme gelmedi. Belediye başkanıyla zaten mecliste konuşmanın da imkanı yok.

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, “Tahtalı havzası içinde gariban vatandaş başını sokacağı bir yer yapmak istediğinde Büyükşehir Belediyesi başlarına yıkıyor. Okul yapılmak istenen binayla ilgili durdurma kararı olmasına rağmen Gaziemir Belediyesi'nin iç tadilat ruhsatı vermesi, akla başka şeyler getiriyor. Bu bina buraya yapılırken ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi neredeydi? Acaba hangi ilişkilerle böyle bir ruhsatın verildiğinin sorgulanması gerektiği kanaatindeyim. İlgili kurumların, bu olayı çözeceğine inanıyorum." dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren DSİ 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise şunları kaydetti: "Tahtalı Barajı, işletmede olan bir barajımız ve burası bir koruma havzası. İZSU'nun bununla ilgili yönetmelikleri var. Bu yönetmeliklere herkes uymak zorunda. Havzalarda hangi mesafelerde neler yapılabilir, neler yapılamaz bunlar bellidir ve herkes uymak zorundadır."

Bu arada daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyla özel olarak ilgilenmiş, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğan'a problemin çözülmesi için talimat vermişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise binadaki faaliyetin kaçak olarak sürdürüldüğünü dile getirerek, sahiplerince okul yapılması istenen bina için, "Buraya hangi kurum ruhsat verecek, göreceğiz." demişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER