ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
 • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 09:16

CHP'den Almanları sevindirecek adım

CHPden Almanları sevindirecek adım

CHP'li Erdoğdu, 3. havalimanı ihalesinin iptali için bugün Danıştay'a dava dilekçesini sunacaklarını bildirdi.


Avrupa en büyük havayolları, THY büyümesin diye 3. Havalimanı'na karşı çıkıyor. Taksim Platformu bu dileği Başbakanlığa sunuyor. Şimdi de CHP'li Aykut Erdoğdu ihalenin iptali için Danıştay'a gidiyor. Erdoğdu'nun bu çıkışı CHP içinde bile tepki topladı. 3. Havalimanı projesi, Alman havayolu firması Lufthansa ve İngilizlerin British Airways şirketini çok rahatsız etmişti. 

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu Türkiye tarihinin en büyük projelerinden biri olan İstanbul'a 3. havalimanı ihalesinin iptali için Danıştay'a dava dilekçesini sunacaklarını bildirdi.

PLATFORMDAN İSTEKLER

Önce 4.5 milyar liralık 3. Köprü'nün temeli atıldı. Ardında da 88 milyar liralık 3. Havalimanı'nın da ihalesi yapıldı. Bu dev adımlar Avrupa'daki bazı büyük patronları rahatsız etti. Zaten bu gelişmelerin ardından Gezi Parkı olayları patlak verdi. Dış güçler tarafından beslendiği ortaya konan bu olaylar kısa sürede yayıldı. Başlangıçta Gezi Parkı'ndaki ağaçlar için harekete geçtiğini söyleyen Taksim Platformu; İngiltere, Almanya gibi ülkelerin rahatsızlıklarını belirttiği projelerin iptalini istedi.
Platform "Köprü, havalimanı, Kanalİstanbul projelerini durdurun!" talebinde bulununca halk resmen şoka uğradı.

CHP BİLE TEPKİLİ

Özellikle 3. Havalimanı projesi, Alman havayolu firması Lufthansa ve İngilizlerin British Airways şirketini çok rahatsız etmişti. Avrupalı şirketlerin canını yakan bu projeye inanılmaz talep ise CHP'den geldi. İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ihalenin iptali için Danıştay'a başvurdu. Erdoğdu, "Projede orman arazisi, mera ve içme suyu kaynakları yok edilecek bu anayasaya aykırıdır.

Projenin hayata geçirilmesinden sonra özellikle İstanbul'da geriye dönülemez çevresel bir felaket doğacağı düşüncesiyle 3. Havalimanı ihalesinin iptali için dava dilekçesi hazırladık. Danıştay'a sunacağız. Umuyoruz ki Danıştay hiç kimsenin talimatını almadan, hiç kimsenin işaretine bakmaksızın bir karar verecektir" dedi. Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında gösterilen ihaleye itiraz ise birçok CHP'liyi de şoka uğrattı. Parti içinden bazı isimlerin, "Biz Cumhuriyet'i kuran partiyiz. Bu projeye Alman ve İngilizler gibi karşı çıkamayız. Kemal bey buna nasıl izin verir?" diye tepki gösterdikleri öğrenildi.

THY'Yİ UÇURACAK

Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasına yapılacak olan 3. Havalimanının yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın beşinci en büyük havalimanı unvanını alacak.

En büyük yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing 747-800'ün de inebileceği havalimanına 'özel ekonomik bölge' de kurulacak. 120 bin kişiye de istihdam sağlayacak olan havaalanı Asya ve Uzakdoğu'ya yapılacak uçuşların en önemli geçiş noktası haline gelecek olan havalimanı böylelikle Lufthansa, Biritish Airways gibi dev havayolu şirketlerinin elindeki avantajı Türk Hava Yolları lehine çevirecek.

RAKAMLARLA 3. HAVALİMANI

Toplam alan: 77 milyon metrekare Kapalı alan: 1.5 milyon metrekare Yıllık yolcu kapasitesi: 150 milyon Pist sayısı: 6 Yolcu köprüsü: 165 Terminal binası: 4 Kontrol kulesi: 8 Taksi yolu: 16 Park kapasitesi: 500 uçak Apron: 6.5 milyon metrekare Açık-kapalı otopark: 70 bin araç İstihdam: 120 bin kişi

TAKSİM PLATFORMU NE İSTEMİŞTİ?

*Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmasın
*Taksim'deki AKM yıkılmasın
*İstanbul'a 3. Köprü yapılmasın
*İstanbul'a 3. Havalimanı'ndan vazgeçin
*Kanalİstanbul projesini iptal edin
*HES'leri durdurun
*Nükler enerji santrallerini yapmayın
*Suriye politikasını değiştirin
*Kentsel dönüşüme son verin

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER