ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:36

CHP'de bir ilk

CHPde bir ilk

CHP grup toplantısına katılan 2 çiftçi kadın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kürsüye davet edildi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında '2B arazileri için geldik' diyen kadınlarla, CHP grubundan Başbakan'a seslendi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başlıkları:

Müslüm Gürses önemli bir sanatçıydı, halktan yanaydı mazlumdu. Kendisini 1979 Adana'da bir minübüste dinlemiştim sonra ünlendi hepimizin gönlünde taht kurdu. Büyük acılar çekti, yoksulluk çekti, o nedenle biz müslüm Gürses gibi bütün sanatçıların desteklenmesiini istiyoruz. Müslüm Gürses'le desteklenmeli ve halkın sanatçıları olarak devam etmeliler.

Ailesine başsaglıgı diliyorum. Dilerim ki böyle acılar bir daha olmaz. Salonumuzun büyük bir kısmını kadınlar oluşturuyor. Kadınlarımıza öncelikle şunu söylemek isterim. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren CHP dir.

Kadın hayatı değiştirir, kadın dünyayı değiştirir. Ben diyorumki benim umudum kadınlardır, kadınlar Türkiye'yi değiştirecektir.

Kadın eğer bir şeye kafasını koymuşsa, bir şeye karar vermişse mutlaka onu değiştirir. Ben kadınlara ve mücadelelerine inanıyorum. Sadece 8 mart değil yılın her günü onların günü ve kutlamalıyız. Onlara gerekli önemi vermeliyiz.

Toprağı ekeriz, biçeriz ürünlerini alırız, alın teri dökeriz ve kimsenin kimseye ihtiyacı olmaz toprağı doğru şekilde işlersek.

Yurt dışından ithal edilen ürünlerin son 10 yılda fiyatı tam tamına 110 milyar dolar... Son 10 yılda 3 milyon hektar arazi ekilmedi. Türkiye'de her şey güllük gülistanlıksa neden 56 otobüsle insanlar Ankara'ya sorunları çözmeye geliyorlar?

Hollanda bizim Konya'dan daha küçük. Hollanda bir yılda 80 milyar dolar tarım ürünü ihrac ediyor. Biz Hollanda'dan ne kadar büyüğüz fakat 12 milyar dolarlık ihrac edebiliyoruz. Bunda bir sorun olmalı? Bizim her şeyimiz var, güneşimiz, işçimiz, toprağımız var. Neden biz bu kadar az üretiyoruz? Bu işte olamayan ne? Bu işte tek olmayan CHP'dir.

 İŞTE ÇİFTÇİ KADINLARIN BEKLENTİSİ

Bir kadın kardeşim gelsin... Hoşgeldin anacım, anlat bakalım derdini...

Kadın: "2b ile ilgilenen tüm bakanlara sesleniyor. Bu yerler ormandan açılmadı, bu yerler Osmanlı tabusu olan yerler. 150 200 senelik yerler. Bu yerlerin bir kısmı uzaktan deniz görüyor. Deniz gören yer ise dönümü 3,5 milyon tutuyor. Biz köylüyüz, ağlamaktan elim başıma ermiyor. Her umudumuz CHP'ye, Halk partisine. "

2b arazileri dedelerinden kalma arazilerdir. Devletle geçinemiyorlar bu yüzden. Devlet benim diyor, vatandaş benim diyor. Biz bunu çözmek için uğraşıyoruz. Şöyle dedik biz vatandaştan hiç bir ücret almadan o araziyi vatandaşın üzerine yapalım.

Mustafa Kemal Atatürk ''Köylü milletin efendisidir'' demiştir. Son 10 yılda var mı böyle bir şey? Kollarına kelepçe takıyorsunuz, toprağını savunuyor diye biber gazı sıkıyorsunuz.

O topraklar köylünün anasının ak sütü gibi helaldir.

Antalya'nın batı ilçelerini gezdim. Dertlerini dinledim. Bugün Genelkurmay'da 2b ile ilgili yasa görüşülecek.

B iz yine emlak değerinin verilmesini savunacağız. Size sözüm var ne yaparlarsa yapsınlar CHP iktidarında o araziler size emlak değeri üzerinden verilecektir.

Gübreye zam yapıldı, suya zam yapıldı ürüne hiç zam yapmadın. Bu zamlar köylünün cebinden çıktı. Şimdi arazini elinden alacağım diyorsun. Alamazsın çünkü CHP var.

Bana "her türlü Milliyetçiliği ayaklarım altına aldım" diyen adam toprağa vatan nasıl sahip çıksın?

Toprağınız için elleriniz kelepçe vuruluyor. O ellere kelepçe vurulmaz, o eller öpülür.

Başbakan'a konuş dedik. Tutanakların basına yansımasından sonra soruyorum: Ortaklardan biri olan Öcalan açıkladı sıra şimdi sende konuş bakalım... Ben konuşmayacağım diyor diyor Kim konuşacak ? Abdullah Öcalan konuşacak.

Dediği tek bir şey var "Bana güvenin". Yalan söylüyor. Diyor ki ben size bilgi vermeyeceğim siz bana güvenin. Senin sicilin bozuk! 

"Yalancıdan Başbaşkan olmaz" dedik. Bugün bunu anlatıyor... Muhalefet "Yalancıdan Başbaşkan olmaz" dedi bir süre sesssizliğin ardından alkış aldı. Demek kendi grubunda bize hak veren var!

Biz sen İmralı'yla görüşüyorsun dedik bizi şerefsizlikle suçladı.

Basın özgürlüğü çok önemlidir. Tüm gazeteci arkadaşlarıma sesleniyorum. Tüm darbelerde direndiniz AKP darbesinde de direnin.

Bize soruyorlar siz kimdan yanasınız. Biz vatanına sahip çıkan kadınlardan yanayız.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER