ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 17:13

"CHP tabanının süreci desteklediği kanaatindeyim"

"CHP tabanının süreci desteklediği kanaatindeyim"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) üst kademesinde çözüm süreci ile ilgili fikir ayrılıkları olduğunu ama tabanında bu sürecin desteklendiği kanaatinde olduğunu söyledi.

    Bakan Taner Yıldız, geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden AK Parti Bünyan İlçe Başkanı Süleyman Yıldırım'ın cenaze törenine katılmak için Kayseri'ye geldi. Bünyan ilçesine giden Bakan Yıldız, partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Taner Yıldız, “Normalde Bünyan'a yatırımlarımız, teşkilatımızı ziyaret ve farklı etkinlikler için gelirken bugün de Bünyan İlçe Başkanımız Süleyman Bey'in vefatı için buradayız. Allah rahmet eylesin. Bünyan ve Kayserimize çok emeği geçti." diye konuştu.

    Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Akil İnsanlar heyetine yönelik eleştirilerinin sorulması üzerine ise şu açıklamayı yaptı; “Türkiye bütün yüklerinden kurtulmak durumunda. Bütün problemli işlerine, kendisine acı veren ve kalkınmasına mani olan maddi manevi bütün sıkıntılarını üzerinden atmak durumunda. Bu terörün bitmesi ve anaların babaların gözyaşının dinmesinin en önemli gereklerinden bir tanesi, bir çözüm süreci içindeyiz. Akil İnsanlar dediğimiz toplumun farklı katmanlarında, değişik kesimlerinde olanlar bunu anlatacaklar. Şu anda çalışmalarına başladılar. Kayseri'ye de çarşamba günü itibariyle gelecekler. CHP bu işin nasıl olacağını bize hiç tarif etmedi. Nasıl olmayacağını tarif ediyor. Biz bu ülkenin sevdalısıyız. Hem çözüm süreçlerini desteklemek, yönetmek, böylece problemlerimizden kurtulmak ve aynı zamanda Türkiye'nin ilerlemesini ve 2023 yılındaki Başbakanımızın hedeflerine uyması lazım. Bunun için de bütün yüklerinden kurtulması gerekiyor.”

    “Sırtımızdaki en büyük yük o dur” diyen Bakan Taner Yıldız, bunun çözümü adına toplumun bütün kesimlerinin, iktidarın, muhalefetin hiçbir ayrım yapmaksızın destek olması gerektiğini anımsatarak, “Çünkü bu problem partiler üstü bir problem. O yüzden CHP'nin de bu manada bir müddet sonra ben olumlu bir havayı yakalayacağına toplumdaki genel havanın onlara da sirayet edeceğini inanıyorum.” diye konuştu.

    Yıldız, CHP'nin üst kademesinde fikir ayrılıkları olsa da tabanında bu sürecin desteklendiği kanaatinde olduğunu ifade ederek, “Bizim konuştuğumuz insanlar bu manada desteklediklerini söylüyor. O açıdan Türkiye'nin bütün prangalarından kurtulması lazım. Bırakın yürümeyi, koşması gerekiyor. Biz inşallah gençlerimize ve çocuklarımıza böyle bir Türkiye hazırlıyoruz." dedi.

    Bir gazetecinin akil insanlar heyetinin harcamalarına ilişkin eleştirilerin olduğunu sorması üzerine de Bakan, şu açıklamayı yaptı: “Tabii ilgili arkadaşlarımız onunla ilgili görüşlerini belirtecekler. Şimdi herkes her konuda aynı şeyi düşünecek diye bir kaide yok. Farklı şeyler söyleyebilirler. Bu da demokrasinin bir unsurudur. Yani her birimiz her problem karşısında aynı çözümü sunmayabilir. Ama bu ülkenin idaresini yönetimini bizler yapıyoruz. Sırtında yumurta küfesi olan bizleriz. Bunları kırmadan, dökmeden yerine ulaştırmak durumundayız. Ben bunları toplumdaki bir fikir çeşitliliği olarak görürüm. Bunun haricinde de biz yolumuza devam ederiz."

    Bakan Yıldız, ilçe başkanının cenaze namazına katıldıktan sonra Bünyan’dan ayrıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve bazı partililerde cenaze namazına katılanlar arasındaydı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER