ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 16:01

CHP Milletvekili, kırılan burnu için adliyede


 CHP Milletvekili Ramis Topal, katıldığı Taksim Gezi Parkı gösterilerinde bir polis memuru tarafından burnunun kırıldığını iddia ederek savcılığa şikayet dilekçesi verdi.

Taksim Gezi Parkı için 31 Mayıs 2013 tarihinden bu yana devam eden gösterilerde burnunun kırıldığını öne süren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amasya Milletvekili Ramis Topal, şikayet dilekçesi vermek üzere savcılığın yolunu tuttu. Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na öğle saatlerinde gelen Topal, nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet dilekçesini verdikten sonra adliye çıkışında basın açıklaması yaptı.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Avukat Merve Öztopaloğlu Küçükel ile birlikte açıklama yapan Topal, 15 Haziran 2013 tarihinde katıldığı Gezi Parkı gösterilerinde burnunun kırıldığını öne sürdü.

Olay yerine zor durumda olan vatandaşlara yardım etmek amacıyla gittiğini belirten Topal, Divan Otel'in önünde büyük bir karmaşanın yaşandığını anlattı. Bu sırada bir polis memurunun, kaskı ile suratına vurduğunu, grup içerisinde bulunan bazı polislerin de kendisini tekmelediğini iddia etti.

Olay nedeniyle burnunun kırıldığını ve ameliyat olduğunu anlatan Topal, "Bunu bana yapan polsilerin ismini ve kask numaralarını öğrenemedim. Bu yaralanmaya ilişkin hastaneden aldığım raporu da savcılığa verdim. Ayrıca güvenlik güçlerinin bu eylemleri kendi insiyatifleri ile yapmaları mümkün olmadığından kendilerine emir veren amirleri ve emniyet müdürlerinin de yargılanmaları gerekir." diye konuştu. Topal, kendisine vuran polis memuru dahil silsile yoluyla emri veren il valisine kadar bütün sorumluların yargılanmalarını istediğini söyledi.

Topal'ın savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, suçu işlediğini iddia ettiği emniyet personeli ile emri veren kamu görevlileri hakkında "Kasten ağır yaralama" ve "Suça azmettirme" suçlarından dava açılması ve cezalandırılmaları talep edildi. Cİ

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER