ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:23

CHP İzmir İl Başkanı Engin'den müteahhitlere ziyaret


Kendisi de müteahhit olan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Müteahhitler Federasyonu’nu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Federasyon Başkanı Necip Nasır, sektörün rantının İzmir’de kalması için çabaladıklarını söyledi. İzmir’de iş güç sahibi insanlar olduklarını, burada kazandıklarını ve buraya yatırmak için uğraştıklarını dile getiren Nasır, “Yaklaşık 200 müteahhiti biraraya getirecek bir platform kurma hazırlığındayız. Beraberce çalışıp ortak projeler üretip özellikle kent yenileme projelerinde daha güçlü bir yapıya kavuşmak istiyoruz.” dedi.

Şehir yenileme ve diğer bazı işlerde plan sıkıntısı yaşadıklarını aktaran Nasır, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve belediyeler ayrı ayrı planlamalar yapınca işlerimiz karışıyor. Bizce plan yapma yetkisi belediyelerde olmalı. Belediyelerimiz de bu işleri bürokrasiden kurtararak ortak akılla çözmeli.” şeklinde konuştu. Yaklaşan yerel seçimler öncesi CHP’den meclis üyesi adayları belirlenirken listelerde müteahhitlere de verilmesini isteyen Nasır, “Böylece meclislerde işi bilen, işin içinde olan insanlar, belediyelerdeki gecikmelerin ve yanlış bilgilendirmelerin önüne geçer. Bu şehre milyon dolarlık yatırımlar yapan bir meslek grubunun, yönetimde de söz hakkı olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

İl Başkanı Engin ise meslektaşlarıyla birarada olmanın mutluluğu yaşadığını belirterek, İzmir’in sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel ve farklı şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Engin, “Bunu biz değil, dünya çapında yapılan araştırmalar söylüyor. Dünyanın en sağlıklı gelişen dördüncü, en yaşanılabilir ikinci kentiyiz. Ülkemizde vergisini düzenli ödeyen birinci kentiz. Maalesef iktidar, İzmir’e yatırımlar konusunda çok cimri. Devlet eliyle bu kente kazandırılan hiçbir şey yok. Yapılan tüm yatırımlar, borçlanarak ve bütçeye ek yük getirerek yapılıyor. Allah'tan ki çalışkan, vatandaşın rantını düşünen belediyelerimiz var. Dünyada İzmir parlayan bir yıldızsa bunu başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere tüm belediyelerimize ve İzmir’i severek yatırımı bu kente yapan sizin gibi değerli işadamlarına borçluyuz.” diye konuştu.

Şehir dönüşün ve yenileme konusunda belediyelerden örnekler veren Ali Engin, “İzmir’in yerinde değişim ve yeşili koruma hassasiyeti, belediyelerimizi de bu yönde çalışmalar yapmaya teşvik etmiştir. Bakınız Narlıdere Belediyemiz, koskoca bir mahalleyi vatandaşlarla anlaşarak, planlamasını yaparak yeni baştan kurmuştur. Bayraklı sırtlarında Büyükşehir Belediyemiz, 10 bin konutu kapsayan yerinde dönüşüm projesini hayata geçirmek üzeredir. İzmir’in kıyı şeridi yeniden planlanmıştır ve kentin çehresini baştan aşağı değiştirecektir. Sayın Nasır’ın söylediği gibi plan yapma yetkisi belediyelerde olmalıdır. Böyle olunca hem halk hem müteahhit hem de İzmir, sıkıntı çekmeden kazanacaktır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER