ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 20:17

CHP İl Başkanı Atalay: 'Ben yaptım oldu' zihniyeti bitti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Mehmet Atalay, Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm yurda yayılan olayların iktidar partisinin dayatmacı politikası sonucunda meydana geldiğini iddia etti. Atalay, "Samsun’da ve Türkiye’de artık ‘ben yaptım oldu' zihniyetinin bittiğini düşünüyorum." dedi.

Mehmet Atalay, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm yurda yayılan gösterileri değerlendirdi. Gösterilerin AK Parti’nin son yıllarda uyguladığı dayatmacı politikalar nedeniyle meydana geldiğini öne süren Atalay, "Bence halk kesinlikle üzerine düşeni yaptı. Halk ‘yüzde 50 oyda alsanız, yaşam tarzımıza karışamazsınız, yeşili yok edemezsiniz, etrafı yağmalayamazsınız, bizim geleceğimizi karartamazsınız' diyerek en demokratik şekilde tepkisini dile getirdi. Bugünden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Samsun’da ve Türkiye’de 'ben yaptım oldu' zihniyetinin bittiğini düşünüyorum. Burada CHP olarak herkes gibi olaylardan ders almaya çalışıyoruz. Halkın gerçek özlemlerini, taleplerini, isteklerini, bizden ne beklediğini titiz bir şekilde anlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"İKTİDAR PARTİSİ HALKTAN KOPTU"

AK Parti’nin 2002 yılında iktidara gelmeden önce vaat ettiklerinin hiçbirini yerine getiremediğini savunan Atalay, "İktidar partisi başlangıçta özgürlük, refah vaatleri yaparak kimseyi ayırt etmeyeceklerini, insanların yaşam biçimine saygılı olacaklarını, özgürlüklerin önünü açacaklarını söylemişlerdi. Özellikle son yıllarda iktidar partisi kendi yaşam biçimini halka dayatmaya başladı. Halktan koptular. Toplumsal grupların, siyasi partilerin ve insanların fikirlerini dikkatte almadan tümüyle kendi bildiklerini yapmaya başladılar. Ne içeceğimize, neyi yiyeceğimize, kaç çocuk yapacağımıza, televizyonda hangi dizileri izleyeceğimize varıncaya kadar topluma müdahale etmeye başladılar. İnanın hiç ummadıkları şekilde insanlar sert tepki gösterdi. Bu kızgınlığın nedenlerden birisi de, bu ülkede kamu kurumlarından Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin kaldırılmaya çalışılması ve Atatürk isminin meydan ve sokaklardan silinmeye çalışılmasıdır. Bunun yanı sıra iktidar partisi bu ülkenin geleceği ile ilgili bir takım gizli görüşmeler yapmaya başladı. Bütün bu yaşananlar insanlarda endişe ve üzüntü yarattı." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER