ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:31

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç: Başbakan'ın elinde Uludere kanı var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Uludere olayı üzerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi.


Samsun’da bulunan ve Samsunsporlu eski futbolculardan 58 yaşında vefat eden Mehmet Küçük'ün cenaze törenine katılan Haluk Koç, cenaze töreni öncesi basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. CHP Samsun Milletvekili Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Uludere'deki bombalama emrini ben vermedim." açıklamasına tepki gösterdi.

Başbakan'ın “Bombalama emrini ben vermedim” diyerek Uludere’de hayatını kaybedenlerin ailelerle 1.5 yıl sonra görüşmesinin şaşırtıcı olduğunu belirten Haluk Koç, “Çünkü çok açık taleplerde bulunmuştuk kendisinden kamuoyu önünde. Bu emri kim verdi sorusu uzun süre tartışılmıştı. TBMM İnsan Hakları Komisyonu rapor düzenlemişti. Bu rapora iktidar partisinin nasıl savsaklayarak yaklaştığına tanık olmuştuk. Fehman Hüseyin kod adlı teröristin, bu terör hareketliliğinin içinde bulunduğu istihbaratı üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, Meclis'ten aldıkları sınır dışında da operasyon yapma yetkisini kullanmak istedi. Rapordan çıkan sonuçları söylüyorum. Şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri böyle bir operasyona girişirken Başbakan'dan bir onay almaması, bilgilendirme yapmaması hiçbir zaman düşünülemez. Başbakan bu tezlerinde, açıklamalarında köyün yalancı çobanı durumuna düşüyor. Bir gerçekliği yok. İstihbaratı kim paylaştı. Emri kim verdi. Uygulanırken kime danışıldı. 'Bütün bunlar bana danışılmadı' diyerek 1.5 yıl sonra işin içinden çıkmak mümkün değildir." dedi.

Uludere konusunda yapılanların komisyon raporlarıyla ortada olduğunu hatırlatan Koç, "CHP'li insan hakları komisyonundaki üyelerimiz, o komisyona yazılan şerh hepsi ortadır. Başbakan'ın şimdi günah çıkartırcasına bir cümle ile sorumluluktan kaçması kabul edilecek bir şey değildir. Ortada raporlar var. Ön soruşturma raporları, askeri savcılığı intikal eden bir takım raporlar var. Bütün bunların üzeri örtülmüş. Ellerinde Gezi olaylarının kanı var, Uludere'nin kanı var. Bütün bunları 'ben yapmadım' diye savsaklaması mümkün değil." şeklinde konuştu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER