ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:12

Cezaevlerinin güvenliği Ayaz'dan sorulacak


Erzurum E ve H Tipi Kapalı cezaevlerinden sorumlu olan jandarma devriye köpeği "Ayaz" göreve başladı.

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Nevşehir'deki Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi'nde 3 aylık eğitimin ardından Erzurum İl Jandarma Komutanlığı'na tayin olan Alman K-9 kurt köpeği Ayaz, Cezaevi Jandarma Komutanlığı'nda görevlendirildi.
Türkiye'de ilk defa cezaevlerinin etrafından bulunan dikenli tel örgü ve yüksek duvarlarla çevrili bölgede devriye görevi yapacak olan Ayaz, cezaevlerine izinsiz giriş ve çıkışları engellemeye çalışacak.
Ayaz'ın eğitimcisi Uzman Çavuş Fatih Kaya, AA muhabirine, Ayaz'ın mahkumların kaçmasını engellemek amacıyla cezaevinin etrafında devriye görevine başladığını ifade ederek, Ayaz'ın birçok güvenlik alanında hizmet verme özelliğinin bulunduğunu söyledi.
Devriye köpeklerinin toplumsal olaylarda topluluğu dağıtmak, caydırıcı amaçlı nöbet ve devriye hizmetlerinin ifası sırasında maruz kalınan saldırıları bertaraf etmek veya kaçan zanlıları yakalamak, kendi sorumluluğuna verilen bir alanın korumasını sağlamak maksadıyla kullanılan ve saldırganlığı yüzde yüz idarecisinin kontrolünde olduğunu anlatan Kaya, devriye köpeklerinin saldırıya komutla başladığını ve komutla da bitirdiği belirtti.
Kaya, devriye köpeklerinin idarecisine yönelik ani bir harekette bulunulması halinde ise komut beklemeksizin saldırdığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Toplumsal olaylar sırasında kritik bina ve tesislere izinsiz girilmesi halinde şüphelilerin tespit edilmesi ve engellenmesinde, şüpheli şahıslara ait araç ve eşyaların aranmasında görev alır. Jandarma ekiplerinin zanlıları tutuklaması sırasında devriye köpekleri refakat eder. Halkın yoğun olduğu park ve mesire yerleri gibi alanlarda önleyici kolluk hizmetlerine yardımcı olurlar. Herhangi bir olay sebebiyle oluşmuş meraklı toplulukların dağıtılması gerektiğinde, ihtiyaç duyulması halinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde toplulukların düzeninin ve asayişinin sağlanmasında söz konusu köpekler görev alma yeteneğine sahipler."
Kaya, Ayaz'ın cezaevlerinde açık ve kapalı görüşlerde ziyaretçilerin giriş ve çıkışları esnasında oluşabilecek yoğunluk ile kargaşa ortamında yararlanarak kaçmaya teşebbüs etmeleri halinde engel olacağını kaydederek, ayrıca ziyaretçiler arasında yaşanabilecek kavgaların önlenmesinde de görev alabileceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER