ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 14:48

Cezaevlerindeki açlık grevleri

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş Cumhuriyet başsavcılıkları, BDP il teşkilatlarınca cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek bahanesiyle organize edilen eylemlerle ilgili soruşturma.


 

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş Cumhuriyet başsavcılıkları, BDP il teşkilatlarınca cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek bahanesiyle organize edilen eylemlerle ilgili soruşturma başlattı.

Türkiye'deki bir çok cezaevinde, 'terör örgütü PKK' üyesi olmak suçundan tutuklu bulunan kişilerce başlatılan açlık grevlerine destek için BDP il teşkilatlarınca 30 Ekim'de organize edilen eylem öncesinde çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Katılımın geniş kapsamlı olması amacıyla kepenklerin kapatılması, okulların boykot edilmesi ve sürücülerin kontak kapatması istenen bildirilerin ardından gerçekleşen eylemlerde, terör örgütü yandaşları, özellikle Van ve Hakkari ile bazı ilçelerde izinsiz gösteri yaptı.

Çok sayıda kamu malının zarar gördüğü gösterilerin ardından Van, Hakkari, Bitlis ve Muş Cumhuriyet başsavcılıkları, sorumluluk alanlarında yaşanan izinsiz gösteriler ve BDP'lilerce dağıtılan 'tehdit' içerikli bildiriyle ilgili soruşturma başlattı.

İlgili savcılıkların, soruşturmayı tamamladıktan sonra hazırladıkları dosyaları, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesinden sorumlu Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne göndereceği öğrenildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER