ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 17:16

Cezaevinde meslek sahibi oldu

Cezaevinde meslek sahibi oldu


Gaziantep'te, tutuklu bulunduğu süre içerisinde katıldığı mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan Mehmet Aslan isimli hükümlü, serbest kaldıktan sonra Kalkınma Bakanlığı'nın desteklediği proje kapsamında hibe desteği de alarak kendi işyerini açmayı başardı.

Mehmet Aslan, Gaziantep Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda 9 ay boyunca tutuklu kaldı. Bu süre içerisinde de girişimcilik ve aşçılık kurslarına katılıp sertifika aldı. Serbest kalınca da fast food ürünlerinin yer aldığı iş yerini kurup hizmete açtı. İşyerinin açılışına katılan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, bu tür iş yerlerinin sayısını arttırarak, hükümlüleri topluma kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. Peker, ''Bu iş yerinin çalışması önemli. İnşallah çalışacak, kazancına kazanç katacak, cezaevindeki tüm mahkumlara Mehmet Aslan arkadaşımız örnek olacak. Biz Mehmet Aslan arkadaşımızın bu çalışmalarını cezaevlerinde anlatacağız. Bu arkadaşlarımızda bu imkanlardan yararlanacak. Elimizden geldiğinde bu iş yerlerinin sayısını arttırmayı amaçlıyoruz.'' şeklinde konuştu.

İşyeri sahibi Aslan da cezaevine girene kadar, orada mesleki eğitimlerin verildiğini bilmediğini kaydederek, “Kurslardan sertifikalarımızı aldık. Sonra bize çıktıkları destekle bu dükkanı kendi mücadelemizle kurduk, bu hale getirdik. Dükkana hibe desteği sağlandı. Çalışmak, kendi işini kurmak güzel bir duygu. Ben cezaevine girdiğimde içeride mesleki eğitim verildiğin bilmiyordum. İçeride herkes yatıyor. Mesleki eğitimlerin verilmesi çok önemli.” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER