ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 17:20

Ceylanpınar sınırı top atışları ile sarsıldı

Ceylanpınar sınırı top atışları ile sarsıldı


 Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi bugün top atışları ile sallandı. Ceylanpınar Sınır Kapısı'na çok yakın mesafeye düşen 5 top mermisi, Ceylanpınarlılar arasında korku ve paniğe neden oldu.

        El Nusra birliklerinin Suriye’nin Resulayn kentini çembere aldığı ileri sürülürken, top ve silah atışları Ceylanpınar’ı tedirgin ediyor. Ceylanpınar’a komşu olan Resulayn’ı kontrol altına alan PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olan PYD güçlerinin, kıskaca alındığı öğrenildi. El Nusra birliklerinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteği ile PYD’yi Resulayn’a sıkıştırdığını kaydeden yetkililer, ilçeyi çembere alan muhaliflerin Resulayn’ı geri alma planları olduğunu ileri sürdü.

        Hakim noktalara mevzilenen muhalifler, sınıra yakın duran PYD birliklerinin üzerine aralıklarla ateş açıyor. Bugün öğle saatlerinde de PYD'nin kontrolüne geçen sınır kapısına tankla ve havanla 5 top atışı yapıldı. Bunlardan 3’ü Türkiye sınır kapısına yaklaşık 30 metre ileride bulunan ve PYD’nin kontrolündeki nizamiyeye isabet etti. 2 top ise yakın mesafede boş araziye düştü. Burada 4 PYD’linin hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Yaralı PYD’lilerin de olduğu öğrenilirken nizamiyeye giden bir araç ölü ve yaralıları hastanelere taşıdı. Türkiye tarafında herhangi bir zarara neden olmayan top saldırısı, Ceylanpınar’da tedirginlikle karşılandı. Sınıra yakın yerleşim yerlerinde kaçışan Ceylanpınarlılar, sınırdaki savaşın son bulmasını istedi.

        Bu arada ilçede sınıra yakın yerleşim yerlerinde çok sayıda evin boşaltıldığı ve isabet eden mermilerle delik olduğu görüldü. İlçedeki bir eve 27 merminin isabet ettiği görüldü.

        Top saldırıları esnasında sınıra sıfır noktada bulunan Orhan Kayıkkıran adlı vatandaş, acil çözüm ve barışın sağlanması gerektiğini, kendilerinin ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Kayıkkıran, birçok komşusunun geçici olarak evini terk ettiğini, çatışmaların devam etmesi durumunda kendilerinin de ilçeyi terk edeceğini ifade etti.

        Öte yandan muhalif birliklerin Resulayn’da yaşayan vatandaşların güvenli bir ortama çıkması için bu gece veya yarın saldırının dozajını arttıracağı iddia ediliyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER