ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 19:00

Çevreyi kirleten 3 bin ton atık üretimde kullanılacak

Çevreyi kirleten 3 bin ton atık üretimde kullanılacak


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından yürütülen proje ile cam fiber takviyeli polyester boru (CTP) üretimi sırasında çıkan kesme atıkların polimer malzemede dolgu ve takviye malzemesi olarak kullanılması ile ilgili çalışma başlatıldı. Çalışma ile çevreyi kirleten 3 bin ton atık geri kazanılmış olacak.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Akıncı tarafından yürütülen cam fiber takviyeli polyester boru (CTP) üretimi sırasında çıkan kesme atıkların polimer malzemede dolgu ve takviye malzemesi olarak kullanılması projesi, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde geliştirilecek. Sakarya Üniversitesi’nin önemli bir adım attığını belirten Doç. Dr. Akın Akıncı, “İki yıldır Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Tezleri Programı’ndan (San-Tez) proje alınamıyordu. Bu sene itibariyle 3 proje kabulü almış durumdayız üniversite olarak. Üniversite sanayi işbirliğini vurgulamak adına önemli bir proje oldu.” dedi.

San-Tez projelerinde sanayi ortağı istendiğini belirten Doç. Dr. Akıncı, “Sanayicinin işine yarayabilecek bir şeyler yapmanız, onun sorununa çözüm bulmanız gerekiyor. Sanayi ortağı bulmanız için proje aşamasında çok daha fazla çaba sarf etmenizi gerektiriyor. Burada geri dönüşümünü sağladığımız termoset esaslı malzemelerin geri dönüşümü oldukça zor. Bildiğimiz plastik ürünler gibi tekrar ısıtılarak eritilemiyor. Çünkü içeriğindeki çapraz bağlar sebebiyle tekrar ısıtıldığında kömürleşiyor. Biz bunları PVC boruların içerisinde belirli oranlarda kullanarak geri dönüşümünü sağlayacağız. Bugün atık olan bu maddelerin bertaraf edilmesi için alıcılara belirli bir ücret ödeniyor. Geri dönüşümü sağlandığında belki bundan para bile kazanılabilecek. Doğayı koruduğu gibi bir miktar gelir kaynağı da olacaktır.” bilgisini verdi.

Ülke genelinde cam fiber takviyeli polyester boru üretimi yapan firmalar yaklaşık yıllık 2 bin ton benzer atığın her yıl doğaya atıldığını dile getiren Doç. Dr. Akıncı, şunları kaydetti: "Bu alanda Türkiye’nin en büyük boru üreticisi olan firmanın yıllık yaklaşık 500 ton kesme atığı çıkmaktadır. CTP sektöründe faaliyet gösteren tekne-yat üreticileri, şehir mobilyaları üreticileri de ilave edildiği zaman yaklaşık toplam yılda 3 bin ton atık miktarı ortaya çıkmaktadır. Cam, silis kumu ve reçine içerikli atık, doğaya bırakıldığında çevre açısından tehdit oluşturmasına rağmen kompozit malzeme üretiminde kullanılması ile bu sorunun ortadan kalkacağı düşünülüyor. Kullanılması düşünülen atık, dolgu takviye malzemesi olarak PVC sektörüne katkı sağlayacak. Atık ile üretilecek ürünlerin özelliklerinin artması ve sektörde bu malzemenin kullanılması ile az maliyetli, daha kaliteli ürünler üretilmesi bekleniyor. Atığın kullanılması ile yüksek performanslı, düşük maliyetli ve çevre dostu ürünler elde edilecek ve CTP üreticisinin bertaraf masrafları da ortadan kalkacaktır.” 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER