ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 17:05

"Çevreyi hor gören, geleceği zor görür"

"Çevreyi hor gören, geleceği zor görür"


İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi, okullarda 'Ödüllü Sağlık Kulübü Projesi' yarışması düzenledi. Bu çerçevede Erzurum Mecidiye Anadolu Lisesi, çevre kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için halk yürüyüşü tertipledi. Öğrenciler yürüyüş sırasında ağızlarını maske ile kapatarak hava kirliliğine dikkat çekti.

Erzurum Valiliği önünde toplanan öğrenciler, Yakutiye Kent Meydanı’na kadar yürüdü. Ellerinde 'Çevreyi hor gören geleceği zor görür' pankartı taşıyan öğrencilere vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. 'Erzurum havana sahip çık' sloganları atan öğrenciler, Yakutiye Kent Meydanı’nda hava kirliliği, sigara gibi olumsuz durumların etkileriyle ilgili bir açıklama yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan lise öğrencisi, “KOAH’ta erken tanı ve hastalığın oluşmasını engelleyecek sigara kampanyaları son derece önemlidir. KOAH’a yakalanan kişi uzun ve zahmetli bir şekilde ilaca bağımlı yaşasa da kişinin yaşam kalitesi tamamen biter.” dedi.

Erzurum İl Halk Sağlığı Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya da öğrencilerin projesine destek verdi. Çankaya, KOAH hastalığının ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğunu söyledi. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon KOAH’lı hastanın bulunduğunu aktaran Çankaya, son 30 yılda bu hastalık nedeniyle hastanelere yatırılan hastaların sayısının 4 kat, ölümlerin ise 5 kat arttığını ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER