ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 15:33

''Çevre protestoları hükümete karşı değil''

Çevre protestoları hükümete karşı değil

Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Yılmaz, son zamanlarda yaşanan çevre protestolarıyla hükümete karşı Türkiye’nin geleceğine, yatırımlara karşı çıkmak gibi bir yanlış algı olduğunu bildirdi.


Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Okan Yılmaz, son zamanlarda yaşanan çevre protestolarıyla hükümete karşı Türkiye’nin geleceğine, yatırımlara karşı çıkmak gibi bir yanlış algı olduğunu söyledi.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Yılmaz, “Çevreyi korumak ve kollamak, her vatandaşın görevidir. Bu eylemler hükümete veya ülkenin geleceğine karşı değil, çevreye sahip çıkma adınadır. Dünya Çevre Günü’nü kutlamak değil, çevreye olan sorumluluğumuzun farkındalığını hatırlatmak istiyoruz. Kutlanacak bir gün olması için de dua ediyoruz. Artık ölümlere, doğa katliamlarına lütfen son verelim. Bugünün manası, bu cümle altında yatmaktadır.” dedi.

Çevreye duyarlı olmanın hükümete, yatırımlara ve ülkenin geleceğine karşı çıkmak olduğu gibi bir algı bulunduğu hakkındaki soruya da cevap veren Okan Yılmaz, şunları kaydetti: “Biz çevre mühendisleri meslek disiplini olarak, Anayasa’nın verdiği yetkilerle açmış olduğumuz mahkemeleri kazanmamıza rağmen üçüncü havalimanı ve AOÇ gibi ÇED raporları gereği imarın durdurulması gereken yerde eğer kanun dinlemeyen bir yönetim şekli varsa halk tabii ki karşı çıkacaktır. 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 1. maddesi, 'Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Herkes çevresini korumak zorundadır. Çevreyi geliştirme, bir vatandaşlık ödevidir.' der. Bu yasanın bu maddesi şu an çiğnenmektedir. Herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı var. Bunu başta devlet, erk yapma zorunda. Erk bunu yapmıyorsa Gezi Parkı olsun, Amasya olsun, Rize ve Trabzon’daki HES'ler olsun, Rizeliler, Artvinliler bu eylemleri hükümete karşı değil, gerçekten doğayı katleden sisteme karşı yapmaktadır. Yanlışı kim yaparsa aynı tepkiyi veririz.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER