ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:59

Ceviz kabuğundan diş macunu yaptılar


Mersin'de TUBİTAK ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen proje yarışmasının bölge finalinde öğrenciler, buluşları ile dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı. Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Mersin, Osmaniye ile KKTC'den gelen öğrenciler projelerini sundu.

Bu yıl 44'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Mersin bölge finalinin açılışı, Yenişehir Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, burada yaptığı konuşmada, 2010 yılından itibaren TÜBİTAK projelerinde çok önemli çalışmalar yaparak başarılar elde ettiklerini belirtti.

Çalışmalar sonucu, son iki yılda Mersin'in bölge birincisi olduğunu anlatan Gül, bu nedenle TÜBİTAK'ın Adana'daki bölge temsilciliğini Mersin'e taşıdığını kaydetti. Bundan dolayı gururlu olduklarını dile getiren Gül, "Mersin'in bilim politikalarını belirlemek için TÜBİTAK'ın Ar-Ge desteği çok önemli. Mersin, geleceğin Türkiyesinde ön sıralarda yer alacak bir kent. Bizler, bu konudaki sorumluklarımızın farkındayız." diye konuştu.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın ise projelerin, temel bilimlerin önemini vurgulamak için önemli olduğuna dikkat çekti. Aydın, gençlere hayal etmelerini ve hayallerinin peşinde koşmalarını tavsiye etti.

CEVİZ KABUĞUNDA DİŞ MACUNU İLGİ GÖRDÜ

Mersin merkez ile Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Osmaniye ile KKTC'den gelen öğrenciler projelerini sundu. Sergide, Gaziantep Sosyal Bilimler Lisesi 9. sınıf öğrencilerinden Leyla Aslan ile Medine Dilsiz'in, ceviz kobuğundan elde ettikleri diş macunu projesi ilgi gördü.

Proje hakkında bilgi veren Leyla Aslan, cevizin sert kabuğunu yakarak kül haline getirip bal ve nane yağı ile karıştırdıklarını belirtti. Balı, bir arada tutması, nane yağını ise aroma ve ferahlık vermesi için kullandıklarını anlatan Aslan, "Öncelikle yumurta üzerinde denedik. Yumurta üzerinde yapmamızın nedeni, dişlerimiz ile yumurtanın yapıtaşının benzemesi idi. Yumurtaları çay, kahve ve sigara dumanında beklettik. Çünkü bunlar en çok dişlerimize zarar veren maddelerdi. Deneyince açıkça beyazladığı görüldü. İnsanlar, önce biraz şaşırıyor. Daha sonra ise tebrik ediyor." diye konuştu. Aslan, projedeki amaçlarını ise kimyasal içerik taşıyan diş macunlarına karşı doğal bir diş macunu yapmak, aynı zamanda ceviz kabuğu endüstrisine katkıda bulunmak olarak açıkladı.

Öğrencilerden Medine Dilsiz ise bunu öğrendikten sonra artık diş macunlarını kullanmamaya başladıklarını ifade ederek, "Çünkü diş macunlarının içinde fare zehiri bile olduğunu zaman zaman duyuyorduk. Küçük çocukların midesine giden diş macunu nedeniyle hastaneye zor yetiştirildiklerini biliyoruz." şeklinde konuştu.

Projeler, 28 Mart tarihine kadar sergilenirken, finalist projelerin açıklanması, ödül töreni ve kapanışın ise 29 Mart Cuma günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacağı öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER