ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:01

Ceviz büyüklüğündeki kistten kapalı ameliyatla kurtuldu

Ceviz büyüklüğündeki kistten kapalı ameliyatla kurtuldu


Antalya’da yumurtalığında 8 santimetrelik dermoid tümör (kist) bulunan Şefika Yıldırım, kapalı yöntemle yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Vücudunda kistin olduğundan habersiz olarak hastaneye başvuran Yıldırım, yapılan tetkikler sonucu hayati tehlike oluşturabilecek bir kistin varlığını öğrendi. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeki Salar’a başvuran Yıldırım’ın yumurtalığında bulunan kist laparoskopik (kapalı) yöntemle alındı. Ameliyat sonrası hastaneden bir günde taburcu olan Yıldırım, kısa sürede iyileşerek günlük yaşamına geri döndü.

Şefika Yıldırım, hiç belirti vermeyen ancak önemli bir sağlık sorununun varlığının, daha önce gittiği kontrollerde fark edilmemesi karşısında şaşkınlığını dile getirdi. Yıldırım, “Zeki Bey tarafından uygulanan laparoskopik ameliyat sayesinde hızlı bir iyileşme gösterdiğim ve açık ameliyatın yol açabileceği birçok sorunla karşılamadığım için çok mutluyum.” dedi.

Dermoid kistin en sık karşılaşılan ve en korkulan riskinin, yumurtalığın kendi etrafında dönmesi yani torsiyon olduğunu dile getiren Opr. Dr. Zeki Salar ise "Torsiyon varlığında yumurtalığa giden kan akımı azalacağı ya da kesileceği için bir süre sonra kangren meydana gelir. Bunun yanında ender de olsa dermoid kist patlayarak tehlikeli bir duruma yol açabilir. Kist patlaması aniden oluştuğunda genelde şok gelişir. Kistin içerdiği yağlı sıvı ve diğer dokular, karın zarını irrite ederek tehlikeli bir durum olan karın zarı iltihabına neden olabilir. Bazen ise küçük bir yırtık alanından yavaş bir sızıntı olur. Bu durum karın ağrısı ile beraber karın içinde şiddetli iltihap ve yapışıklıklara yol açabilir." diye konuştu.

Dermoid kistlerin tespit edildiğinde zaman kaybetmeden alınması gerektiğinin altını çizen Opr. Dr. Salar, ameliyatın laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmasının hasta konforu açısından önemini vurguladı.

Enfeksiyon ve kanser riski taşıyabilen dermoid kistlerin alınmasında, laparoskopik yöntemin açık ameliyat yerine tercih edilmesi gerektiği de anlatıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER