ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:37

Çevik Kuvvet'ten kaçarken TOMA’ya yakalandılar

Çevik Kuvvetten kaçarken TOMAya yakalandılar


Ankara'da Kızılay’a yürümek isteyen ve polisin müdahalesinden kaçarak ara sokaklardan Güvenpark'a ulaşmak isteyen KESK üyeleri, TOMA araçlarının tazyikli suyla müdahalesiyle dağıtıldı.

        Türkiye’nin çeşitli illerinden 4 gün önce hareket eden ve 'İnsanca yaşam, güvenceli gelecek, eşit, özgür ve demokratik Türkiye için yürüyoruz' sloganıyla yola çıkan KESK üyeleri, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) önünde bir araya geldi. Burada kortej oluşturan grup üyeleri sloganlar eşliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüdü. Yürüyüş güzergahında güvenlik önlemi alan polis, grubu bakanlık yakınında durdurdu. Barikatın açılmasını isteyen grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlik barikatın açılmasıyla son buldu.

        KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yaptığı açıklamada toplu iş sözleşmesini eleştirdi. Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan sendika üyeleri, buradan Kızılay’a hareket etti.

        GRUP KIZILAY'A YÜRÜYOR GİBİ YAPIP HIZLA GERİ DÖNDÜ

        Bakanlığın bulunduğu sokaktan çıkan grubun önü Bosna Hersek Caddesi üzerinde Çevik Kuvvet ekipleri tarafından ikinci kez kesildi. Barikatın kaldırılmaması üzerine grup, polisin üzerine yürüdü. Son anda geri dönen grup, müdahale için bekleyen polis ekiplerini şaşırttı. Göstericiler koşarak buradan Emek Mahallesi ara sokaklara yürüdü. Hızla ilerleyen grup daha sonra Konya yoluna çıkıp, yolun iki şeridini trafiğe kapattı.

        GÖSTERİCİLERİ DURDURAN POLİSTEN TOMALI MÜDAHALE

        Uzun süre polisi peşinden koşturan göstericiler Celal Bayar Bulvarı üzerinde durduruldu. Polisi görünce ilerlemeyen ve bekleyen KESK üyelerine önce Toplumsal Olayları Müdahale Aracı (TOMA) araçlarından tazyikli su ile müdahale edildi. Geri çekilen gruba daha sonra biber gazıyla müdahale edildi. Gazdan ve tazyikli sudan korunmak isteyen bazı eylemcilerin yürüyüş için kullandıkları Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) ait ses yayın aracının arkasına gizlendiği görüldü. Gazdan etkilenen bazı eylemcilerin ise yeşil alana uzanması dikkat çekti. Yapılan müdahalenin ardından polisle anlaşan grup, dağıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER