ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 12:15

Çevik Bir: Hakimlere ve gazetecilere bilgilendirme amaçlı brifing verildi


28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava, Çevik Bir’in savunmasının alınması ile devam ediyor. Çevik Bir, hakim ve gazetecilere bilgilendirme amaçlı irtica brifingi verildiğini söyledi.

    28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 17. duruşması savunmaların alınması ile devam ediyor. Dün savunması yarım kalan Çevik Bir’in savunması alınmaya devam ediyor. Sanık avukatlarının 'BÇG kurulması ve faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundunuz. J başkanlarınca belirlenerek bu göreve getirildiğini iddia ettiniz? BÇG görev alan personel kartı çıkarılmış mıdır? Ailelerine özel kartlar çıkarıldı mı?" sorularına Çevik Bir, “BÇG göreve gelince personele ikinci görev verilmiş oldu. Personeller daire başkanları ve J başkanları tarafından seçilerek gönderildi. Kimlerin girebileceği konusu bellidir. Kontrollü giriş çıkış mevcuttur. Kartsız giriş sağlanamıyor. Proje subaylarına sorun soruyu.” şeklinde cevap verdi.

    Müşteki avukatlarından Mustafa Akyol da “İç Hizmet Kanunun 35. Madde çerçevesinde hükümet irticaya göz yumarsa askerin müdahalesi meşru mudur?” sorusunu üzerine Hâkim Tayyar Köksal araya girerek kanaat sormayın, olaya ilişkin soru sorun diyerek avukatı uyardı. Müşteki avukatlarından Yılmaz Bölükbaşı’nın basın yayın kuruluşlarına veya hâkimlere brifing verilmiş midir?” sorusuna ise Çevik Bir, “Bu brifingin verilmesi tamamen bilgilendirme maksatlıdır. Genel bir brifinglerdir. Bilgilendirme maksatlıdır.” cevabını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER