ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2017 Pazartesi 10:42

Cevdet Erdöl'e tütünle mücadele plaketi

Cevdet Erdöle tütünle mücadele plaketi

DSÖ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'e tütün ve tütün ürünleriyle mücadeledeki üstün çabalarından dolayı teşekkür plaketi verdi


Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'e, tütün ve tütün ürünleriyle mücadeledeki üstün çabalarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, DSÖ Türkiye Temsilcisi ve Ofis Başkanı Dr. Pavel Ursu ve Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Koordinatörü Dr. Toker Ergüder, Cevdet Erdöl'ü Mekteb-i Tıbbıye-i Şahane Külliyesi'ndeki (Haydarşapa) makamında ziyaret etti.

Erdöl'ü yazdığı "Geçmişten Günümüze Tütün ve Tütün Ürünleriyle Mücadele Yolculuğu" isimli eserinden dolayı tebrik eden Ursu, eserin Türkiye'deki tütün kontrolüyle ilgili tüm tarihi gerçek ve olayları belgeleriyle ortaya koyan, bu alanda mücadele edecek diğer ülkelere yol gösterecek önemli bir halk sağlığı referans kitabı olduğunu belirtti.

Ursu, "Sayın Erdöl'e halk sağlığı alanındaki liderliğinden dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Erdöl de DSÖ'nün tütün kontrol çalışmalarına rehberlik etmesi için tüm üye ülkelere önerdiği MPOWER politika paketi ölçütlerinin tamamını yerine getiren dünyadaki ilk ve tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayarak, "Türkiye tütünle mücadelede önemli kararlar aldı ve uyguladı. 'Türk gibi sigara içer' deyimini, 'Türk gibi sigarayı bırakır' olarak değiştirdik. Sadece kanunlarla yapılacak bir başarı değil bu. Toplum sigaraya karşı bilinçlendi." değerlendirmesini yaptı.

Ziyarette, Dr. Pavel Ursu, Prof. Dr. Erdöl'e, kaleme aldığı kitabı ve halk sağlığına yaptığı katkıları sebebiyle teşekkür plaketi takdim etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER