ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 23:20

Çeşme açıklarında tekne battı

Çeşme açıklarında tekne battı

Yasa dışı yollardan Yunanistan’a gitmek isteyen tekne, Çeşme açıklarında battı.


Derin sularda batan tekneden kıyıya doğru yüzmeye çalışan iki mülteciyi, Türk Sahil Güvenlik helikopteri fark etti. Boğulmak üzere olan iki mülteciyi kurtaran Sahil Güvenlik ekipleri, mültecileri Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi’ne getirdi. Mülteciler, tedavi altına alındı. Mültecilerden Suriyeli olan ve Türkçe bilen Abdurrahman isimli kazazede olayı şöyle anlattı:

"Tekne ile kişi başı 2 bin 200 avroya anlaştık. Teknede 37 mülteciydik. Suriyeli, Afganistanlı vardı. Teknede benim akrabalarım da vardı. Kadın ve 8 yaşlarında 12, 14 yaşlarında çocuklar da vardı. Kaptan açıklara çıktığımızda kamaralara girmemizi söyledi. Sonra kamaraları kilitledi. Bir süre sonra su almaya başladık. Herkes panikledi. Kadınlardan biri bir kapıyı açtı, içeri daha çok su dolmaya başladı. Ben nasıl çıktım bilmiyorum. Denizin ortasında yüzmeye başladık. tekne battı. Sadece biz ikimiz kurtulduk. Daha sonra helikopter bizi gördü aldı."

Boğulmak üzereyken kurtarılan iki mülteci, uluslararası sulardan yüzerek ülkemiz sularına geçmesiyle Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Abdurrahman isimli Suriyeli ve Rıza isimli Afgan uyruklu mülteci, tedavilerinin ardından Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi’nden alınarak tahkikat için Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürüldü. Mültecilerin ifadeleriyle soruşturma derinleştirilecek.

Sahil Güvenlik ekipleri, yaklaşık 10 kilometre yüzdükten sonra kurtardığı mültecilerin bulunduğu teknenin uluslararası sularda batmış olduğunu tespit ettiklerini ve araştırmaya devam edeceklerini belirttiler. Teknedeki diğer 35 mültecinin akıbeti bilinmemekle birlikte kurtulan mültecilerin ifadelerine göre hepsinin tekne ile birlikte derin sulara gömülmüş olduğu tahmin ediliyor.

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER