ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Şubat 2017 Çarşamba 18:44

Çerkezköy'deki "kötü kokunun" nedeni bulundu

Çerkezköydeki "kötü kokunun" nedeni bulundu

Çerkezköy ilçesinde 11 gündür hissedilen kötü kokunun, kimyasal fabrika atığının kanalizasyona dökülmesinden kaynaklandığı belirlendi.


Çerkezköy ilçesinde 11 gündür hissedilen kötü kokunun, kimyasal fabrika atığının kanalizasyona dökülmesinden kaynaklandığı belirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Çerkezköy Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçede 4 Şubat'tan bu yana etkili olan kötü kokunun nedeni ile ilgili yaptıkları çalışma sonucunda, Çerkezköy Organiz Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) bir fabrikadan çıkan kimyasal atığın vidanjörle Gazi Osman Paşa Mahallesi'nde kanalizasyona boşalttığını tespit etti.

Konuyla ilgili Gazi Osman Paşa Mahallesi'nde CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürü Şafak Başa ile incelemelerde bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Yaşanan olayın çok üzücü olduğunu ifade eden Albayrak, "4 Şubat gününden itibaren koku olayını Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ ekipleri araştırdı. Bütün tedbirleri aldık. Kanalizasyonlar incelendi. Olay şimdi adli araştırma safhasında olduğu için net bir şekilde bir şey söylememiz doğru olmaz. Bunu kanalizasyona salanlar ortaya çıkacaktır. Gerçekten çok üzüldüm. Çerkezköy’e yapılan büyük bir yanlış, yazık" dedi.

Yüceer de kokunun nedeninin tespiti için 11 gündür çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Rögar aracılığı ile kimyasal bir atık atıldığını biliyorduk, kimin yaptığını da polisimiz aracılığı ile tespit etmiş olduk. 4 Şubat gecesi, iki tankerin Beyazsu sokak üzerindeki rögar kapağını açarak bir atık attığı tespit edildi. Şu an soruşturma aşaması devam ediyor. Bu bir hainliktir. Vatandaşın sağlığı ile oynamak ciddi anlamda bir suçtur. Kar ve maliyet hesabı ile bu atığı buraya atan firma cezasız kalmayacak. TESKİ ilk günden bugüne kadar hiç kimseyi cevapsız bırakmadı. Şimdi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük. Şehit Dinçer Ersoy İlkokulundaki öğrencileri FETÖ’den kalan dershane binasına taşınabileceği gündemde ve hazırlıklar yapılıyor."

Başa da kokunun yaşandığı okul bölgesindeki altyapı kolektör hattının TESKİ tarafından yenileneceğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER