ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 18:46

"Çerkez Sürgünü"nün yıldönümü


Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Mükremin Öner, "Suriye'de, Ürdün'de yaşayan soydaşlarımız vardır. Fakat Çerkezler kültürlerini ve dillerini en iyi Türkiye'de, Anadolu'da yaşayarak korumuşlardır" dedi.
     Pınarbaşı ilçesine bağlı Aşağı Borandere köyünde, "Çerkez Sürgünü"nün 149'uncu yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlileri düzenlendi.
     Dernek Başkanı Mükremin Öner, burada yaptığı konuşmada, Rusya tarafından yapılan Çerkez sürgününün dünya tarihinin en büyük zulümlerden biri olduğunu söyledi.
     Adı sürgün de olsa bunun soykırıma dönüştüğünü ifade eden Öner, şöyle devam etti:
     "Bazı tarihçilerin tespitlerine göre 2,5 milyona yakın insan sürgün edildi. Sürgün esnasında 1 milyon kişinin bir kısmının açlıktan, bir kısmının hastalanarak öldükleri tespit edilmiştir. Sürgün edilen soydaşlarımız dünyanın birçok yerine dağılmışlardır. En kalabalık göç ülkemize olmuştur. Suriye'de, Ürdün'de yaşayan soydaşlarımız vardır. Fakat Çerkezler kültürlerini ve dillerini en iyi Türkiye'de, Anadolu'da yaşayarak korumuşlardır."
     Uzunyayla Derneği Başkanı Ferit Duman ise adetlerini, gelenek ve göreneklerini en canlı şekilde Türkiye'de yaşadıklarını kaydetti.
     Uzunyayla bölgesinde 60 köyün bir arada olduğunu ifade eden Duman, burada bir aile gibi yaşadıklarını anlattı.
     "Burası bizim ikinci vatanımızdır" diyen Duman, şöyle devam etti:
     "Kurtuluş Savaşı'nda çok şehit verdik. Çünkü vatansızlığın ne demek olduğunu bizden iyi kimse bilemez. Beraber savaştık, beraber şehit verdik. Biz bir vatan kaybettik. İkinci yurdumuz olan Türkiyeyi kaybetmemek için tüm gücümüzle beraber savaştık. Atatürk Samsun'a çıktığında yanında Çerkezler de vardı. Canımızla, malımızla gerekeni yaptık. Bugün de yapmaya hazırız. Bundan sonra da kardeş olmaya devam edeceğiz."
     Etkinlikte sürgünü anlatan tiyatro oyunu sergilendi, şiirler okundu.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER