ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 15:17

Cephanelik patlamasında rapor tatmin etmedi


Afyonkarahisar'da geçen yıl meydana gelen 25 askerin şehit düştüğü, 9'u asker 11 kişinin de yaralandığı cephanelik patlamasıyla ilgili dava 18 Haziran 2013 günü Eskişehir 1.Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak. Ancak, olaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun mağdur yakınlarını ve avukatlarını tatmin etmediği öğrenildi. Bir el bombasının sandığın üzerine düşerek bir cephaneliği havaya uçurması tezini kabul etmeyen mağdur ailelerin avukatları, bu nedenle ilk duruşmada yeni bilirkişi raporu isteyecek. Ayrıca avukatlar kovuşturmanın geliştirilmesini ve olayla ilgili yeni delillerin bulunmasını mahkemeden talep edecek.

Şehit ailelerinin avukatlarından Altan Ulutaş, yaşanan bu sürecin ardından patlamaya ilişkin davanın 18-19 Haziran tarihlerinde iki gün süreyle Eskişehir 1. Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülmeye başlanacağını söyledi. Davaya ilişkin Ortadoğu Teknik Üniversitesi, TSK ve Emniyet'te görevli bomba uzmanlarının olaya ilişkin bir bilirkişi raporu hazırladığını anlatan Avukat Ulutaş, ancak bu raporun hem şehit ailelerini hem de avukatlar olarak kendilerini tatmin etmediğini kaydetti.

Bilirkişi raporunda belirtilen 'Bir el bombası sandığın üzerine düşerek zincirleme patlama meydana getirerek, bir cephaneliği havaya uçurmuştur' ifadelerin inandırıcı gelmediğinin altını çizen Avukat Ulutaş, " Üç birimden bomba uzmanlarınca hazırlanan bu bilirkişi raporu hem şehit ailelerini hem de bizi çok tatmin etmemiştir. Bizler ve aileler, bu patlamanın gerçek sebebini öğrenmek, ortaya çıkarmak istiyoruz." Bu nedenle ilk duruşmada, yeni bir bilirkişi raporu isteyeceklerini dile getiren Avukat Ulutaş, "Bizler ve aileler bu patlamanın sebebini öğrenmek istiyor. Bu bağlamda daha kapsamlı, daha içerikli bir bilirkişi raporu hazırlanmasını istiyoruz. Bu talebimizi de mahkemeye sunacağız. Yeniden bilirkişi raporu hazırlansın. Bir el bombasının sandığın üzerine düşerek cephaneli yakması, patlatması makul gelmiyor." ifadesini kullandı.

Duruşmada, kovuşturmanın geliştirilmesini de isteyeceklerini dile getiren Ulutaş, " Bizce kovuşturulmanın da geliştirilmesi lazım. Aynı zamanda yeni ve kapsamlı delilerin bulunması gerekiyor. Bunun içinde mahkemeye başvurumuzu yapacağız. Bizim ve şehit ailelerin tek isteği bu olayın aydınlatılması." dedi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayının 5'inde Afyonkarahisar'daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda bulunan mühimmat deposunda el bombalarının tasnifi sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle bir patlama meydana gelmiş patlamada; 2'si astsubay, 2'si uzman çavuş, 21'i er olmak üzere 25 asker şehit düşmüş, 87i asker 11 kişi de yaralanmıştı. Patlamayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında olayı bakan Eskişehir 1. Hava Taktik Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce, Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran'ı tutuklanarak Eskişehir Askeri Cezaevine gönderilirken, 4'üncü Mühimmat Bölge Komutanı Kıdemli Albay Veysel Özbay ile Üsteğmen Tarık Aydın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Askeri Cezaevi'nde bir süre tutuklu kalan Binbaşı Duran, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Akabinde olayla ilgili askeri savcı tarafından iddianame, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile TSK ve Emniyetteki bomba uzmanları tarafından da bilirkişi raporu hazırlanmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER