ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:23

Cengiz’e rapor veren doktor mahkemeye çıktı


 İzmir’de gözaltına alınarak götürüldüğü Karabağlar Polis Merkezi’nde dövülen Fevziye Cengiz darp edildiği sırada karakolda bulunan iki polis memuru ile götürüldüğü hastanede rapor veren doktorun yargılanmasına başlandı. İzmir 10. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki görülen duruşmaya, suçu bildirmemekten haklarında 1 yıl hapis cezası istenen polis memurları Ş.Ü. ve C.İ., görevi kötüye kullanmaktan 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istenen doktor A.K. ile tarafların avukatları katıldı.

Olay günü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde nöbetçi doktor olarak görev yapan sanık A.K., muayene için getirilen Fevziye Cengiz’in, "Şikayetçi değilim. Beni bırakın gideyim." dediğini, vücudunun görünen bölümlerine bakarak yüz ve kolundaki ekimozları rapor ettiğini söyledi. Çene, göz ve başında bir morarma ya da şişlik fark etmediğini belirten A.K., İzmir Ali Tıp Kurumu'ndan alınan raporla çelişkilerin, darp halinde bazı bulguların birkaç saat sonra çıkabilmesinden kaynaklanmış olacağını ifade etti.

Savunmasını yapan polis memuru Ş.Ü. ise Cengiz’in hakaretlerde bulunduğunu, koridordan ayrıldıktan sonra döndüğünde Cengiz ve polislerin yerinde olmadığını anlattı. Polis memuru C.İ. de Cengiz'e yönelik bir eyleme şahit olmadığını belirtti.

Fevziye Cengiz’in avukatı Hanife Yıldırım, müvekkilinin kötü muameleye maruz kaldığı sırada odanın önünde bulunan polis memurları Ş.Ü. ve C.İ'nin duymamasının mümkün olmadığını iddia etti. Karakolun kamera kayıtlarının incelenmesini ve davanın işkence davasıyla birleştirilmesini istedi. Hakim, kamera görüntülerinin seyredilmesine, davanın birleştirilmesi yönündeki talebinse reddine karar verdi. Duruşma ertelendi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER