ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 16:17

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri


Suriyeli muhalifler, Esed rejimiyle anlaşmazlık yaşadıkları "Cenevre Bildirisi" konusunda BM'den yapılan son açıklamaları "yeterli" bulduklarını bildirdi.
2012 yılında uluslararası toplum tarafından kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi üzerinde bazı çekinceleri olduğunu belirten Esed rejimi temsilcileri ile yüz yüze görüşmeler öncesinde bu bildirinin Şam rejimi tarafından kabul edilmesini talep eden Suriyeli muhalifler arasındaki tartışma aşıldı.
BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, her iki tarafın da Cenevre-1'i, görüşmelerin zemini olarak kabul ettiğini ve görüşmelerin hedefinin Cenevre-1'in uygulanması olduğunu kaydetti.
Suriyeli muhalifler, bu açıklamanın yüz yüze görüşmelere geçme konusunda yeterli olduğunu bildirdi.
Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyetinden Enes el-Abde, görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yüz yüze görüşmeler için talep ettikleri, öncelikle Esed rejiminin Cenevre-1 Konferansı bildirisini kabul etmesi isteklerinin karşılandığını söyledi.
SMDK üyesi Enes el-Abde şunları kaydetti:
"Biz pozisyonumuzu değiştirmedik. Karşı tarafın Cenevre 1'i kabul etmemesi durumunda, onlarda yüz yüze görüşemeyeceğimizi çok açık bir şekilde söylemiştik. BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, dün yaptığı basın toplantısında, her iki tarafın da Cenevre-1'i görüşmelerin zemini olarak kabul ettiğini ve görüşmelerin hedefinin Cenevre-1'in uygulanması olduğunu açkca söyledi. Bu sabah da her iki delegasyonun önünde Sayın İbrahimi bu ifadelerini tekrarladı. Her iki tarafın da Cenevre-1 gerçekten kabul ettiklerini vurguladı. BM temsilcisinin açıklamaları bizim için yeterli."
Esed rejimi, 2012 yılında uluslararası toplum tarafından kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi üzerinde bazı çekinceleri olduğunu belirtmiş, Suriyeli muhalifler ise yüz yüze görüşmeler öncesinde bu bildirinin Şam rejimi tarafından kabul edilmesini talep etmişti. Cenevre -1 bildirisi, Suriye'de çözüm için bir geçiş hükümeti kurulmasını öngörüyor.
Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olan ve rejimin heyetinde başmüzakereci olarak görev yapan Büyükelçi Beşşar Caferi, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Cenevre-1 Bildirisi üzerinde bazı çekinceleri olduğunu söylemiş, "Bizim bazı konular hakkında çekincelerimiz var, bu da müzakere masasında yürütülecek diyaloğa bağlı bir konudur" demişti.
Caferi, Suriye muhalefetinin, Cenevre-1 Bildirisi için taahhüt istemesi konusunda ise "Şimdi yeni önkoşullar öne sürmek için çok geç. Uluslararası toplum bu görüşmelerin parametrelerini, standartlarını uzun süre önce belirledi. Eğer bir taahhüt istiyorsanız, bunu diğer tarafla konuşmalısınız" demişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER