ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 03:55

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Esed rejiminin El Kaide'ye destek verdiğinden kesin olarak emin olduklarını söyledi.
Suriyeli muhalifler ve rejimin temsilcileri arasında Cenevre'de cuma günü başlayacak müzakereler öncesinde basın toplantısı düzenleyen El-Carba, artık sona yaklaşan Esed rejiminin bir yandan şiddete sarıldığını diğer yandan El Kaide'ye destek verdiğini kaydetti.
Gazetecilerin soruları üzerine, rejim güçleri tarafından son dönemde düzenlenen hava operasyonlarına dikkati çeken El-Carba, şunları söyledi:
"Geçen günlerde Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) Rakka'ya girdi. Rakka'da valilik binasını ele geçirdi. Ardından Esed'in savaş uçakları bu kentte halkı bombaladı. Ama uçaklar valilik binasına bir tane bile bomba atmadı. Esed rejimi ile İŞİD arasındaki ilişki doğrulanmıştır. Esed rejimi ile El Kaide arasında kesinlikle ilişki var"
Esed rejiminin, ülke hapishanelerinde tutulan El-Kaide militanlarını bazılarını 2003 yılında Irak'ta saldırılar düzenlemeleri için serbest bıraktığını ileri süren El-Carba, diğer bazı El-Kaide militanlarının, Suriye devriminin başlamasının ardından rejim tarafından planlı olarak serbest bırakıldıklarını kaydetti. El-Carba, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) bir ay önce İŞİD'e karşı savaş başlattığına işaret etti.
-"Esed rejimi nihai sona yaklaşıyor"-
Suriye'de yaşanan son gelişmelerin, Esed rejiminin artık sona yaklaştığını açıkça gösterdiğini ifade eden SMDK Başkanı El-Carba, şöyle konuştu:
"Cenevre-2 Konferansı'nda duyduklarımız, rejimin ömrünü az da olsa uzatabilmek için son bir çabaya giriştiğini gösteriyor. Bu rejim yalnızca Suriye halkına karşı değildir. Aynı zamanda tüm dünyanın ortak değerlerine karşıdır. Bu rejimin artık nihai sona yaklaştığı konusunda artık herkes hemfikir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER