ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 10:51

Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri


Cenevre'de Suriye krizine çözüm arayışları sürerken Esed rejiminin heyetinden Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdad, terörist grupların ülkeye Türkiye yoluyla girdiğini iddia etti.
Mikdad düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin teröre destek verdiğini ileri sürdü.
Suudi Arabistan'dan farklı uyruklardan 450 tutuklunun Suriye'de cihat etmeleri şartıyla serbest bırakıldığını ve bu kişilerin Suriye'ye girdiğini iddia eden El-Mikdad, daha sonra bu sayının binleri bulduğunu öne sürdü.
-Humus'a insani yardım yapılması-
Humus'a insani yardım konusuna da değinen Mikdad, bu konuda basında asılsız haberlerin dolaştığını ifade ederek yardımların teröristlerle yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgeye ulaşmadığını öne sürdü. Mikdad, felaket bölgelerine sadece geçen ay 4 milyon koli insani yardımda bulunduklarını ve hak sahiplerine bu yardımları ulaştırmaya devam edeceklerini söyledi. Mikdad,Humus'taki kadın ve çocukların bölgeden çıkarılmasıyla ilgili de bu kişilerin güvenliğinden silahlı milis grupların sorumlu olduğunu bildirdi.
Mikdad, basında Esed rejiminin Humus ve Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda halkı açlığa terk ettiği yönündeki haberleri de yalanladı. Bugünkü görüşmelerde muhalefetin kendilerinden çocuk tutukluların serbest bırakılmasını talep ettiğini ve bu konuda bir liste hazırladığını anımsatan Mikdad, "Hapishanelerde çocuk tutuklu olduğu haberleri rejimi karalama kampanyasından öteye geçemez. Hapishanelerde hiç çocuk tutuklu yok" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER