ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 17:20

Cenevre'de Suriye toplantısı


 Rusya, Suriye krizine Cenevre Mutabakatı ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in son önerileri çerçevesinde çözüm arayışlarının devam edeceğini umduğunu açıkladı.
    
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin telefonda görüştükleri bildirildi.
    
Açıklamada, 11 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmesine, Rus tarafından Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'un katılacağı kaydedildi.
    
Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in son önerilerine ilişkin olarak, ""Esed Suriye'nin bağımsızlığı temelinde reformların uygulanması için, Suriye içinde diyalog sürecinin başlatılmasına hazır olduğunu teyit etti" ifadeleri kullanıldı.
    
Rusya'nın Suriye'de siyasi uzlaşmanın sağlanması için uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde ileriye yönelik hızlı ve kararlı adımlar atılmasının zorunluğu olduğuna inandığının belirtildiği açıklamada, "Umuyoruz ki, Suriye'deki çatışmaya dahil olan tüm taraflar her türlü şiddeti durdurur" denildi.
    
BM Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada bir süredir bölgede Mısır, Katar, İran, Ürdün ve diğer ilgili ülkelerin temsilcileri ile görüşmeler yapan İbrahimi'nin, Cuma günü Cenevre'deki BM merkezinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile bir araya geleceği açıklanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER