ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 20:50

Cenevre-2 Konferansı yarın yapılacak


Suriye sorununun çözümüne yönelik çabalar çerçevesinde düzenlenen Cenevre-2 Konferansı, 40'a yakın ülke ve uluslararası örgütün katılımıyla İsviçre'nin Montrö kentinde yarın başlayacak.
Birleşmiş Milletler'in düzenlediği konferansa, aralarında Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Fransa, Katar, Suudi Arabistan gibi 39 ülke ve Suriye rejimi ile Suriyeli muhalifler katılacak. Konferansta Arap Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da yer alacak.
Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.
Cenevre Gölü'nün kenarındaki Montrö Sarayı'nda yapılacak konferansa katılacak heyetler gün içinde Montrö kentine gelmeye başladı.
BM Enformasyon Servisi'nden verilen bilgiye göre, konferans yarın sabah İsviçre saatiyle 09.00'da İsviçre Konfederasyonu Başkanı ve Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter'in konuşmasıyla başlayacak. Ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun konferansa hitap edecek.
Ban'ın ardından Cenevre-2 sürecini başlatan ülkeler sıfatıyla ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuşmalarını yapacak.
Daha sonra ise rejimi ve muhalefeti temsil eden Suriyeli heyetler konuşacak. Ancak önce hangi heyetin konuşma yapacağının ise henüz belirlenmediği ifade edildi. Suriyeli heyetlerden sonra ise diğer ülke ve kuruluş temsilcileri konuşmalarını yapacak.
Cenevre-2 Konferansı'nın akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Konferansın tamamlanmasıyla birlikte basın toplantılarına geçilecek.
Montrö'de konferansın bitiminin ardından bir gün ara verilmesi ve 24 Ocak'ta Suriyeli tarafların BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi başkanlığında Cenevre'de müzakerelere başlaması bekleniyor.
Konferansa Türkiye'nin yanı sıra, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Brezilya, Kanada, Norveç, Hindistan, Japonya, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Vatikan, Yunanistan, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Meksika, Mısır, Cezayir, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas katılıyor.
BM Genel Sekreteri tarafından ülkelerin davet edilmesinde mültecilere yaptıkları yardımlar, mülteci akınlarından etkilenmeleri, insani yardımlara katkıda bulunmaları gibi çeşitli kriterler uygulandığı belirtildi.
İran da konferansa davet edilmiş ancak Suriyeli muhaliflerin itirazı üzerine davet geri çekilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER