ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 22:32

Cenevre-2 Konferansı


Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi, muhaliflerle doğrudan görüşmelere cuma günü başlayacaklarını belirtti.

BM'nin Cenevre-2 Konferansı'nın ilk günü için belirlediği formatı, davet edilen ülkelerin seçilme biçimini eleştiren Caferi, cuma günü görüşecekleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunun (SMDK) tüm muhalefeti temsil etmediğini öne sürdü.

Caferi, süreçte öncelikli konunun "terörle mücadele" olması gerektiğini savunarak bazı komşu ve bölge ülkelerinin "Suriye'deki terör gruplarına destek verdiğini" iddia etti.

Beşşar Caferi, Suriye'deki iç savaşa çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre-2 Konferansı'nın bakanların katıldığı bugünkü bölümünün tamamlanmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Cuma günü başlayacak görüşmelerin "Suriyelilerin liderliğinde" ve "Suriyeliler arasında" yürütüleceğini belirten Caferi, "Heyetler arasında doğrudan yapılacak görüşmelerde, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi de aracı olarak yer alacak" dedi. Caferi, "Umut ediyorum ki özellikle Cenevre-1'de yer alan maddelerin uygulanmasını amaçlayan bir diyalog sürecini başlatabileceğiz" ifadesini kullandı.

Cenevre-1'in tüm maddelerinin uygulanmasını istediklerini söyleyen Caferi, bunların yalnızca bazılarının seçilmesinin, diğerlerinin dikkate alınmamasının söz konusu olamayacağını söyledi.

"Cenevre-1 bir pakettir, içinden bazı unsurlar seçilemez. Cenevre 1'in ilk öngördüğü de terörist aktivitelere son verilmesidir" diyen Caferi, "Terörizme son verilmeli. Siyasi çözüm ve terörizm bir arada olamaz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER