ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 10:36

Cenevre-2 Konferansı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsviçre'nin Montrö kentinde toplanan Suriye krizine çözüm arayacak Cenevre-2 Konferansı öncesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Montrö'de bu sabah yapılan ikili görüşmede Genel Sekreter Ban, Türkiye'ye Cenevre-2 toplantısının gerçekleşmesi için bugüne kadar yaptığı katkılar için teşekkür ederek, sürecin önümüzdeki kritik aşamasında da Türkiye'nin yardım ve katkılarının devamını beklediklerini vurguladı.
Bakan Davutoğlu da Suriye'deki krize çözüm bulma çabalarında çok kritik bir noktada bulunulduğunu, Cenevre-2'nin başarılı olması için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını söyledi ve Suriye'de barışçıl bir çözümün Türkiye için hayati bir önem arzettiğini bildirdi.
- Davutoğlu'dan Cenevre-1 bildirisi vurgusu -
Bakan Davutoğlu, Cenevre-2 toplantısının zeminin 2012 Haziran'da kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi ile BM Genel Sekreteri'nin taraflara gönderdiği davet mektubu olduğunu, bu çerçevede öncelikli amacın tarafların karşılıklı rızasıyla oluşturulacak tam icra yetkisine sahip bir geçiş yönetimi kurulması olduğunu, rejimin toplantının amacını ve hedefini saptırmak yönündeki girişimlerine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Davutoğlu ayrıca, geçen hafta içinde BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve komşu ülke bakanları ile birlikte Şanlıurfa'da Suriyelilerin kaldığı bir kampta gerçekleştirilen toplantıya atıfta bulunarak ülkedeki insani trajedinin giderek kötüleşmekte olduğunu hatırlattı ve Cenevre-2 sürecinden insani durumun iyileştirilmesine yönelik somut adımların çıkmasını beklediğini kaydetti.
Davutoğlu'nun dile getirdiği görüşlere katıldığını söyleyen BM Genel Sekreteri, bugünkü toplantının katılımcıların konuşmalarıyla geçeceğini ve ardından cuma günü Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin başlayacağını anımsattı. Ban, Türkiye'nin bu süreçte oynayacağı rolün önemine işaret etti.
Bakan Davutoğlu da Ban'ın bu sözlerine karşılık olarak Türkiye'nin Cenevre-2 sürecinin her aşamasında aktif ve etkin rol oynamaya devam edeceğini vurguladı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER